jak sprawdzić kto przestał mnie obserwować na instagramie, algorytm instagram triki tik tok tiktok reels rolki

Szef Instagrama nie jest zadowolony z reels i instagramowych video formatów!

Szef Instagrama

Sprawa nabrała rozgłosu po opublikowaniu podcastu na theverge.com z udziałem jednego z szefów Instagrama. Adam Mosseri bo o nim mowa, od maja 2018 roku jest pracownikiem Instagram wysokiego szczebla. Został przeniesiony z Facebooka i w Instagramie był dyrektorem produktu. Dyrektorem całego IG został mianowany po tym jak Kevin Systrom i Mike Krieger postanowili z tej funkcji zrezygnować i odejść z pracy. Wówczas Adam Mosseri został szefem i osobą odpowiedzialną za sukcesy aplikacji, ale też za nieudane projekty. Należy zakładać, że głównym decyzyjnym człowiekiem od końca 2018 roku jest właśnie Mosseri. Jeżeli zostały wprowadzone nowe ficzery do aplikacji to były one wcześniej klepnięte właśnie przez niego. Pod jego kontrolą jest również algorytm Instagrama. Jeżeli ktoś go jeszcze nie obserwuje to polecam to zrobić.


algorytm instagram adam mossieri head

The Verge

Tematem podcastu z udziałem Adama Mosseri była rola social media w utrzymywaniu demokracji i ich miejsce w niej. Jest to kwestia ostatnio bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Sam Mosseri jest w podobnych tematach dosyć obeznany. To on będąc jeszcze w Facebook był jedną z osób wypowiadających się o wpływie social media na politykę. Po głośnych wyborach w 2016 roku najpopularniejsze platformy musiały się mocno udzielać ale też tłumaczyć. Po stronie Facebook Adam był jednym z ekspertów i wziął na siebie ciężar kontaktów z mediami, politykami i rządowymi komisjami.


Instagram Vs Tik Tok

Reels czyli po polsku rolki są nowym formatem w aplikacji skupiającym się na jej części  video contentu. Po sukcesie Tik Toka postanowiono Tik Toka właściwie skopiować i wpakować do Instagrama. Na ten moment wiadomo, że rolki większego sukcesu nie odniosły. Użytkownicy narzekają na działanie rolek, filtry i narzędzia do montażu nie działają tak sprawnie jak w tiktokowej aplikacji a ich używanie jest długie, trudne i męczące. Daleko im do płynności działania z Tik Toka.

Przyznam się, że nie używałem Tik Toka jakoś szczególnie ochoczo. Korzystanie z kolejnej aplikacji podczas tak krótkiego dnia jest raczej niemożliwe. Z drugiej strony znam wiele osób, którym trzydzieści minut tik toczka po pracy pomaga dojść do siebie i się zrelaksować. To jest zupełnie zrozumiałe. Filmy w aplikacji są dobierane ciekawie, płynnie przechodzą między sobą i całość wizualnie prezentuje się bardzo dobrze. Przyłapałem się nie raz na oglądaniu kolejnych filmów i wielokrotnie byłem zaskoczony kreatywnością tamtejszych twórców, głównie młodzieży ale nie tylko. Wielu twórców zyskało dużą rzeszę obserwujących dzięki organicznym zasięgom Tik Toka, coś czego na Instagramie już dawno nie ma i nie będzie. Myślę, że to również miało wpływ na brak sukcesu rolek.

W konsekwencji niepoważnego traktowania rolek na IG wideo posty w tej formie są po prostu filmami skopiowanymi z Tik Toka. Użytkownicy nie widzą sensu tworzyć nowych filmów na platformę, która nie działa sprawnie i nie uzyskuje żadnego sensownego zainteresowania osób konsumujących treści na Instagramie. Przez to filmy nie wyglądają dobrze w instagramowej formie i ludzi raczej odpychają niż przyciągają.


Podcast

Jedną z ciekawszych rzeczy, które Adam Mosseri powiedział w wywiadzie jest to, że prawdopodobnie format video w aplikacji zostanie w jakiś sposób skonsolidowany. Pomysł jest zdecydowanie dobry, to co przyciągało niegdyś do Instagrama to była jego prostota i przejrzystość. Instagram zaczął walkę z YouTube o twórców treści wideo. Facebookowi marzy się aby trochę z tego tortu sobie zabrać. Instagram ma swoje IGTV a Facebook swego czasu zachęcał swoich użytkowników różnymi środkami do publikowania filmów dłuższych niż 5 minut. Myślę, że to się nie zmieni i walka o wideo-twórców będzie trwać jeszcze bardzo długo. Wszak niewiele zostało jeszcze rodzajów internetowej treści do zagarnięcia. Wideo na chwilę obecną jest najbardziej skonsolidowane – na YouTube właśnie.Wideo na Instagramie

Na chwilę obecną, jak mówi Adam użytkownicy są zmieszani pomiędzy zwykłym wideo postem, IGTV a rolkami. Dodałbym do tego to, że mnogość funkcji może obecnie zniechęcać. Użytkowanie Instagrama aby w pełni go wykorzystywać obecnie może być bardzo zajmujące. Trochę pisałem o tym we wpisie dotyczącym algorytmu ale zasadniczo przygotowanie postów pod Instagram na każdy z możliwych kanałów w odpowiedniej ilości może człowiekowi zająć cały wolny czas. Sam szef Instagram przyznał, że Tik Tok jest daleko z przodu i dogonienie tiktokowej formy wideo będzie bardzo trudne.


Przyszłość Instagrama

Na przestrzeni lat Instagram się mocno zmienił. Wiele osób, jeżeli nie wszyscy, narzeka na zmiany jakie nastąpiły w aplikacji. Z drugiej strony liczba użytkowników nie maleje, wręcz wzrasta. Ze swoich obserwacji wnioskuję, że wszystkie te zmiany sprawiły, że osoby, które traktowały to jako platformę do prezentowania swoich zdjęć robią to mniej chętnie lub wcale. Wiele profili istnieje tylko do obserwowania. Ludzie niczego nie postują ale obserwują innych. Zauważam takich profili coraz więcej. Oczywiście nie jest to dobre.

Chciałbym powrotu Instagrama do dawnej formy jaką stworzyli wcześniej wspomniani Kevin Systrom i Mike Krieger ale to jest niemożliwe. Nie tylko ze względu na długofalową politykę Facebooka ale również ze względu na popularność samej platformy. Przejrzenie wszystkich postów, wszystkich obserwowanych kont w chronologicznej linii czasu byłoby raczej niemożliwe. Cieszy mnie chociaż to, że szef IG wspomniał po upraszczania samej aplikacji. W przeciwieństwie do tego co się działo od 2018 w tym roku programiści chcą się skupić na upraszczaniu aplikacji. Mam tylko nadzieję, że będzie to dotyczyć całej formy Instagrama a nie tylko wideo. Okazuje się bowiem, że aplikacja, która chce robić wszystko naraz się nie sprawdza. Jeżeli, wprowadzanie rolek zostanie wstrzymane i w Polsce nigdy ich nie zobaczymy, myślę, że nic się złego nie stanie. Tą formę trzeba zostawić Tik Tokowi jego użytkownikom.Nadzieje użytkownika

Na koniec odsyłam Was bezpośrednio do podcastu z szefem Instagrama. Dla osób lubiących słuchać i lubiących social media to na pewno niezła gratka. The Verge utworzyło też uproszczony tekst w formie wywiadu. Zobaczymy co programiści przygotują w najbliższej przyszłości. Śmiało można być dobrej myśli bo założenia są dobre. Zakładam, że każdy czytający ten tekst ma konto na Instagramie ale jeżeli jakimś cudem Ty jeszcze nie masz to polecam sobie taki profil założyć. Nawet jeżeli chcesz zacząć od zera to myślę, posiadać konto na Instagramie nadal warto mimo braków w aplikacji i panującego nad nią algorytmu.


https://www.instagram.com/p/CG5lcT1Hpkx/

Zobacz także:

algorytm instagram triki tik tok tiktok reels rolki
Jak działa algorytm Instagrama?Jak działa algorytm Instagrama? Na to pytanie wielu próbowało odpowiedzieć a jeszcze więcej osób chciało poznać na
tapety na telefon
Udostępnij: