Park w Wejherowie

Klimatyczny park w Wejherowie – jak wygląda bez kwitnących kwiatów?

Niemal w każdym mieście znajduje się miejscowy park zwany zwany po prostu „parkiem miejskim”. Miejsce spacerów i spotkań różnego rodzaju. Niegdyś głównie tych przy piwku. Obecnie wiele parków jest rewitalizowanych i bardzo zadbanych. Ich natura cieszy oko a spacer po nich pozwala się zrelaksować i złapać trochę powietrza. Czy w zimne dni w parku jest równie pięknie co wiosną i latem? Warto się wybrać na spacer również gdy aura na zewnątrz nie zachęca do spacerów? Sprawdźmy, zatem co się dzieje “poza sezonem” w parku miejskim w Wejherowie.


Park w Wejherowie

Park w Wejherowie sięga swoją historią aż do osiemnastego wieku, kiedy został zbudowany. Od tamtego czasu doświadczył zapewne wielu przemian. Obecna rewitalizacja parku trwa od 2008 i dzięki temu stał się jednym z najpiękniejszych parków w Polsce.

Położenie parku

Dojazd do parku nie powinien przysporzyć nikomu problemu. Położony jest, mianowicie na południe od głównej arterii miasta ulicy I Brygady Pancernej Wojska Polskiego. Od tej ulicy można spokojnie spacerem dojść od przystanku autobusowego, bezproblemowy jest również dojazd rowerem czy samochodem. Jest to lokalizacja bardzo dogodna bo zaraz koło wejherowskiego starego Rynku, z drugiej strony, zaś park jest otoczony Kalwarią Wejherowską. W lato najlepiej oczywiście podjechać komunikacją miejską ale ci co poruszają się autem nie powinni mieć problemu z dojazdem czy zaparkowaniem. W taki dzień jak przedstawiony na zdjęciach, oczywiście ilość ludzi wypoczywających w parku jest znikoma i zupełnie nie ma problemu z korkami czy brakiem miejsca parkingowego.


Park w Wejherowie

Park w Wejherowie

Mieszkańcy parku

Jak już wcześniej wspomniałem park zaczął być rewitalizowany w 2009 roku. Systematyczne prace sprawiły, że obecnie park prezentuje się naprawdę dobrze i śmiało może konkurować z Parkiem Oliwskim na najpiękniejszy park w okolicy.

W parku znajduje się kilka stawów, mnóstwo trawników, piękne, kwieciste aleje i wiele starych i nowych drzew. Wszystko prezentuje się naprawdę pięknie. Zimą oczywiście natura zapada w sen i kolory znikają. Zamiast nich pojawia się brąz i szarość ale i tak jest pięknie.

Na pewno na szczególną uwagę zasługują zwierzęta tak licznie mieszkające w parku. Już przy wejściu do parku od strony Rynku w stawach żyją liczne kaczki ale to wszystko. Miasto postanowiło zbudować w parku woliery w których od kilku lat żyją ptaki. W dwóch wolierach osobno żyją żurawie i orły. Obecnie park w Wejherowie jest domem również m.in. dla łabędzi czarnych i czarnoszyich oraz wcześniej wspomnianych kaczek oraz czapli. Na szczególną uwagę zasługują pelikany, które żyją sobie w jednym z głównych stawów w wejherowskim parku. Pelikany to najmłodsi mieszkańcy parku bo trafili tu w 2020 roku.

Miasto obecnie prowadzi liczne rozpoznania na temat zwiększenia liczebności zwierząt w parku. Wbrew wielu osobom miasto chce przystosować park do obecności kilku gatunków dziko żyjących zwierząt.



Kontrowersje

Wielu ludzi protestuje przeciwko zwiększaniu liczebności i w ogóle obecności zwierząt w parku. Już przy budowie dwóch wolier pojawiły się sprzeciwy i protesty. Nie da się ukryć, że zwierzęta zamknięte w klatce, właściwie w centrum miasta to nie jest zbyt szczęśliwy dla zwierząt los. Dodatkowym argumentem dla przeciwników trzymania zwierząt w parku są orły, które zamknięte w jednej z wolier są pozbawione skrzydeł.

W tym momencie dla równowagi należy dodać, że wszystkie zwierzęta pochodzą z hodowli. Są, również przyzwyczajone do życia w naszym klimacie. Wcześniej wspomniane orły, jak zapewniają przedstawiciele miasta zostały pozbawione skrzydeł z powodu choroby i nie były przez nikogo specjalnie okaleczone. Trafiły do parku pod opiekę już bez skrzydełek.

Nie da się ukryć, że oglądanie zwierząt w niewoli nie jest jakimś zachwycającym przeżyciem i zdecydowanie wolę je oglądać na wolności. Zobaczenie żurawia chociaż przez chwilę na wolności i to po długim marszu jest o wiele ciekawsze niż oglądanie w parku czy w zoo. No ale, cóż takie sytuacje są powszechnie praktykowane i akceptowane. To samo się dzieje w parku w Wejherowie w którym miasto stara się zrobić magiczne i piękne miejsce dające chwile odetchnienia mieszkańcom.


Żurawie

Żurawie w Polsce

Podsumowanie

Jak zwykle zostawiam Was ze zdjęciami abyście mogli zobaczyć jak jesienią wygląda park w Wejherowie. Na pewno to miejsce zasługuje na więcej uwagi wśród turystów odwiedzających Pomorze. Piękna roślinność i ptaki sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe i warte odwiedzenie również poza sezonem. Park się sukcesywnie zmienia, więc jego upiększanie ciągle trwa. Polecam spacer po parku licznymi alejkami nie tylko latem pośród pięknych kwiatów ale również zimą. Można wówczas liczyć na spokój, którego brakuję w sezonie letnim.

Oczywiście piękno parku i całej pracy włożonej w niego przez ogrodników widać latem i wiosną, kiedy to roślinność budzi się do życia. Mam nadzieję pokazać Wam park w takim, właśnie wydaniu już wkrótce.


Flamingi w Polsce

Flamingi

Flamingi w Wejherowie

Park w Wejherowie

Park w Wejherowie

Park w Wejherowie

Park w Wejherowie

Yellow leaf


Zobacz także:

Gdzie zjeść w Pucku
Puck to jedna z najmniej docenianych nadmorskich miejscowości. Usytuowane na północ od Trójmiasta miasteczko ciągle stoi w cieniu wielkiego Gdańska
tapety na telefon
Udostępnij: