szlaki turystyczne w norwegi

Kvasshovden – jak wygladają norweskie szlaki turystyczne?

Norweskie szlaki turystyczne to nieustanna eksploracja. Turystyka na terenie tego jest mocno rozbudowana i dlatego można odnieść wrażenie, że szlaki nigdy się nie skończą. Czy norweska turystyka różni się znacząco od polskiej? Jakie są szlaki turystyczne w Norwegii? Postaram się to opisać na przykładzie wejścia na górę Kvasshovden.


Norweskie szlaki

Kvasshovden

Kvasshovden to góra wybijająca się na 1030 metrów ponad poziom morza. Pięknie góruje nad fiordem co gwarantuje niezapomniane widoki ze szczytu. Góra jak i szlak na nią jest niezwykle popularny wśród lokalnej społeczności. Łatwe wejście na szlak z centrum miasteczka oraz łatwe podejście przyciągają wielu miłośników pieszych wycieczek. Czy na tym przykładzie można poznać jakie naprawdę są norweskie szlaki?

Na szczyt jest corocznie organizowany bieg Kvasshovden Opp i gromadzi on śmiałków, którzy na ten szczyt wbiegają. Wielu, zaś tutaj trenuje trail running przygotowując się pod ten bieg. Z tego względu można spotkać nie tylko biegaczy ale także oznaczenia, które pozostały po organizowanym biegu.


kvasshovden opp

Szlak na szczyt

Na szlak wchodzi się z centrum miejscowości Ulvik. Wystarczy iść ulicą w górę i wypatrywać oznaczeń kierunkowych na szczyt. Sam szlak ma długość 7,5 kilometra i wejście na szczyt i zejście nie powinno zająć dłużej niż 6 godzin. Przed rozpoczęciem trekkingu, zaś można zajść do punktu turystycznego w Ulvik porozmawiać i poprosić o informacje dotyczące szlaku. W wielu miejscowościach w Norwegii takie punkty są i pracownicy chętnie pomogą w dobraniu odpowiedniego szlaku dla siebie. Chodzenie po górach pieszo czy na nartach zimą to ulubione aktywności Norwegów a liczne punkty turystyczne są po to aby w tym pomagać i to nie tylko Norwegom.


co zobaczyć w norwegii

co zobaczyć w norwegii

widoki w norwegii

Trudność szlaku

Każdy miłośnik gór powinien przed wejściem dobrze sprawdzić swój cel podróży, nie ważne czy to Polska czy Norwegia. Jest jednak pewna cecha, która łączy większośc norweskich szlaków. Mianowicie ich trudność nie przysporzy problemów turyście już nieco obytemu z górami. Nie za wiele tutaj ekspozycji czy sztucznie przygotowanych ferrat. Zdarzają się ułatwienie w postaci lin, mocowanych podobnie jak łańcuchy w Tatrach. Nie są to jednak elementy niezbędne do przejścia dalej i stanowią jedynie ułatwienie. Norweskie góry to w większości rozległe pasma, w których przejście z jednego wzniesienia na drugie jest dosyć płynne.



Oznaczenia szlaku

Tutaj pojawia się największa różnica pomiędzy polskimi szlakami a norweskimi. Szlaki norweskie są oznaczone dosyć skromnie i trzeba wypatrywać oznaczeń aby nie umknęły przy szybkim podejściu. Charakterystyka szlaków jest inna od tych tatrzańskich, nie są one zupełnie wydeptane i dlatego podążanie dobrze wyrytą ścieżką może się nie sprawdzić. Całe szczęście szczyt Kvasshovden nie jest szczególnie wymagający i wystarczy po prostu kierować się ku górze. Na pewno warto zabrać mapę i mieć włączony GPS.


szlaki turystyczne w norwegi

Szlaki na terenach prywatnych.

Norwegowie traktują naturę jako dobro wspólne jednocześnie respektując prawa własności. Oprócz średnio oznaczonych szlaków jest jeszcze kwestia przejść przez tereny prywatne. Było to dla mnie największe zaskoczenie gdy na drodze nagle pojawiła się brama. Otóż zdarza się, że przez czyjąś ziemię trzeba przejść. Mało tego, trzeba otworzyć sobie bramę aby przejść i zamknąć ją za sobą. Muszę przyznać, że trochę błądziłem z tego powodu, natomiast trzeba mieć na uwadze, że bramy lub furtki na szlaku mogą się przytrafić.

Szczególnym zaskoczeniem było to, gdy musiałem wejść na pole na którym pasły się owce. Pasły się one nie tylko w lesie czy łące ale spędzały czas również na drodze.



Co można zobaczyć na norweskich szlakach turystycznych?

Bez wątpienia norweskie szlaki to obcowanie z naturą. Poza niezwykłą i gęstą roślinnością spotkać można ptactwo i zwierzęta przy odrobinie szczęścia. Zdarzyło mi się zobaczyć jelenia kilka razy biegnącego daleko w lesie. Charakterystyczne dla norweskiego krajobrazu są liczne strumienie i wodospady. Bezsprzecznie wszelkiego rodzaju źródeł wody jest tam mnóstwo.



O czym pamiętać?

  • Pogoda

Najważniejsze to dobre przygotowanie jak pod każde turystyczne wejście, zresztą. Norweskie szlaki turystyczne nie są pod tym względem wyjątkowe. Na pewno pod uwagę trzeba wziąć norweski klimat. Tutaj pogoda nigdy nie jest pewna i na pewno warto wziąć ze sobą coś przeciwdeszczowego. Aura potrafi się zmieniać jak w kalejdoskopie z słonecznego bezwietrznego dnia w ponury i deszczowy.

  • Rozeznanie

Zdecydowanie polecam wziąć mapę ze sobą oraz korzystać z GPS w miarę potrzeby. Pomoże to w szybszym dotarciu na szczyt i pomorze w przypadku zgubienia.

  • Prowiant

Ilość wody oraz jedzenie powinna być oczywiście dostosowana do typu i długości wycieczki ale raczej trzeba zabrać wszystko ze sobą. Nie ma w Norwegii schronisk w których można się zaopatrzyć jak w supermarkecie. Zawsze można zejść do najbliższego miasteczka i tam się ponownie zaopatrzyć ale w przypadku jednodniowej wycieczki to raczej bezsensowne rozwiązanie.

  • Oznakowanie szlaku

Jak już pisałem wcześniej trzeba zwracać na oznakowania na szlaku. Pomocna będzie mapa i GPS ale mimo wszystko trzeba zwracać na to uwagę.

  • Pustki na szlaku

Norweskie szlaki nie są tak zaludnione jak te tatrzańskie. Ich mnogość oraz niska populacja kraju przekłada się na dosyć niski ruch na szlakach. Jeżeli nasz cel wycieczki nie jest popularny to możemy nikogo na szlaku nie minąć.

  • Poszanowanie własności

Jak już pisałem wcześniej szlak może prowadzić przez czyjąś ziemię. Norwegowie są bardzo wyrozumiali i nadzwyczaj pomocni ale warto pamiętać aby nie naruszać niczyjej prywatności czy własności jak i środowiska naturalnego.


co w norwegi

co zobaczyć w norwegii

Polecam!

Zdecydowanie polecam podejścia na norweskie szczyty. Wokół każdego norweskiego miasteczka znajdują się jakieś popularne wśród mieszkańców szlaki. Nie są one trudne do zdobycia a widoki na fiordy są warte tego niewielkiego wysiłku. Norweskie szlaki turystyczne są dobrze przygotowane na turystyczne wycieczki. Po odpowiednim przygotowaniu i sprawdzeniu pogody taka piesza wycieczka na pewno zapadnie na długo w pamięć i będzie fajnym wspomnieniem z podróży do Skandynawii.


natura w norwegii

Norwegia

Góry w norwegii

Góry w norwegii

Góry w norwegi

góry w norwegi

Norweskie szlaki

Kvasshovden

Norweskie szlaki


Zobacz także:

co w norwegi
Przebywać w górach nie można, niestety przebywać cały czas. Dlatego, często wspominamy góry na naszych zdjęciach. Czytamy ciekawe książki, czy
tapety na telefon
Udostępnij: