Nikiszowiec w Katowicach

Nikiszowiec – niezwykła dzielnica w samym sercu Górnego Śląska

Śląsk to kraina pełna ciekawych miejsc do odwiedzenia. Bogactwo kulturowe i burzliwa historia sprawiła, że obecnie w tym rejonie skrywanych jest pełno tajemnic i niezwykłych zabytków, zarazem. Niektóre miejsca zostały zaniedbane i zrujnowane ale wiele jest takich, które przetrwały i są obecnie oryginalne a nawet jedyne w swoim rodzaju. Jednym z takich miejsc jest Nikiszowiec.


Nikiszowiec w Katowicach

Mocny skrót historii Nikiszowca

Osiedle powstało na potrzeby pracowników miejscowej kopalni o nazwie “Geishe”. Ówcześni właściciele kopalni zaplanowali sobie, że tej wielkości osiedle będzie potrzebne aby zakwaterować pracowników oraz ich rodziny. Całość zaprojektowano elegancko, bo symetrycznie. Na osiedlu znajduje się 9 bloków mieszkalnych. Wewnątrz budynki miały podwórza na których mieściły się m.in. piece do pieczenia chleba. Obecnie tej małej infrastruktury na podwórkach już nie ma, niestety. Mieszkania składały się z dwóch komnat i kuchni a całość miała 63 metry kwadratowe. Kopalnia przy której stoi Nikiszowiec obecnie nazywa się “Wieczorek” a samo osiedle, przyłączone już do Katowic ma obecnie zupełnie inną funkcję niż kiedyś.

Polecam Wam poznać historię tego miejsca przed wycieczką. Tutaj, natomiast nie będę się rozpisywał na ten temat. Przejdźmy do tego co najważniejsze – do zwiedzania.


Nikiszowiec

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Nikiszowca

Nikiszowiec jest jednym z tych miejsc, które zwiedza się krótko, łatwo i przyjemnie. Najlepsze jest to, że tym niewielkim nakładem energii Nikiszowiec oferuje nam naprawdę wiele.

Pomijam kwestię dojazdu bo jest to na tyle dostępne miejsce, że można sobie dojechać każdym, dogodnym środkiem transportu. Natomiast już po samym Nikiszowcu najlepiej, moim zdaniem poruszać się pieszo. Ten teren jest na tyle mały, że każdy da radę obejść te kilka ulic i podwórek. Przejeżdżając samochodem przez Nikiszowiec można stracić naprawdę wiele a cała wycieczka skończy się po dwudziestu minutach.

Spacer po Nikiszowcu jest naprawdę niezwykły, szczególnie dla osoby żyjącej w dużym mieście. Dzięki temu, że zwiedza się pieszo można wejść na podwórka i zobaczyć osiedle niejako “od środka”.

Ile czasu, zatem przeznaczyć sobie na zwiedzanie Nikiszowca? Kilka godzin wystarczy moim zdaniem i do z przerwą na turystykę kulinarną. Zwykłe obejście powinno zająć godzinę i to z foceniem jeśli ktoś robi to sprawnie. Na terenie osiedla jest muzeum i kilka knajpek, trzeba samemu ocenić co się chce robić i przeznaczyć sobie na to czas. Na pewno spędzenie całego dnia w Nikiszowcu może skutkować zgonem wskutek nudy.


  • Nikiszowiec w Katowicach
  • Nikiszowiec w Katowicach

Górny Śląsk

Zwiedzaj z przewodnikiem!

Zwiedzanie takich miejsc z przewodnikiem ma swoje niezaprzeczalne zalety, wiadomo. Niestety zorganizowanie sobie przewodnika nigdy nie jest łatwe. Przynajmniej ja mam z tym problemy. Umawianie się na konkretną godzinę gdy jestem w podróży nie jest dla mnie, chyba. Na szczęście Stowarzyszenie Fabryka inicjatyw Lokalnych przygotowało wirtualny przewodnik. Postanowiłem z tej możliwości skorzystać. Wirtualny przewodnik oczywiście jest dostępny w formie jaką wszyscy znamy czyli przenośnych urządzeń. Wypożyczyć je można w Punkcie Informacji Turystycznej w Katowicach-Nikiszowcu i czy macie zamiar skorzystać z przewodnika czy nie, polecam to miejsce odwiedzić. Zawsze warto odwiedzić takie biuro w turystycznych miejscówkach aby pobrać sobie mapę i jakieś broszury informacyjne. Zawsze trzeba również zamienić z miłymi paniami kilka słów.


Audioprzewodnik Katowice Audiotour

Jeżeli ktoś nie ma ochoty iść do punktu informacyjnego albo jest w Nikiszowcu poza godzinami otwarcia to można również sobie pobrać aplikację z tym samym przewodnikiem i zwiedzać przy pomocy własnego smartfona. Aplikację można pobrać tu KLIK i niestety trzeba ją sobie zainstalować samemu. Oczywiście ja to zrobiłem ale nie jest to łatwe, szczególnie w podróży. Na szczęście można również odpalić sobie odsłuch w przeglądarce i można to zrobić tutaj KLIK. Jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób. Dajcie znać jak któryś z tych linków przestanie działać.

Audioprzewodnik prowadzi od punktu informacji turystycznej właśnie i prowadzi w prawdopodobnie najbardziej optymalną trasą. Dużym atutem audioprzewodnika jest to, że od razu podaję nam historię Nikiszowca jak na tacy. Na dodatek audioprzewodnik czyta człowiek, który brzmi jak Kamil Durczok 🙂


Górny Śląsk

Co można zobaczyć w Nikiszowcu?

Nikiszowiec to przede wszystkim niezwykła architektura. Dla mnie najciekawsze były mury z czerwonej cegły i te okiennice pomalowane czerwoną farbą tak charakterystyczne dla tego osiedla. Drugiego takiego miejsca nie znajdziecie. Co charakterystyczne to symetria całego układu tego osiedla. Właściciele dronów powinni być zadowoleni szczególnie z wycieczki do tego miejsca. Dopiero na zdjęciach z powietrza widać jak inżynierowie wszystko zaprojektowali. Prawdopodobnie nie zdawali sobie wtedy sprawy jak ważne to będzie dla instagramerów z początku dwudziestego pierwszego wieku.

Polecam wejść na podwórka w poszczególnych blokach, żeby zobaczyć co obecnie mieszkańcy mogą podziwiać przez okna.

Wiele z dawnych elementów Nikiszowca już nie istnieje. Wszystko było skomunikowane koleją wąskotorową, której już nie ma. Podobnie z piecami na podwórkach i wychodkami. Przez te wszystkie lata dzielnica się zmieniała i ze zwykłej sypialni pracowniczej stała się jak najbardziej modną dzielnicą. To co kiedyś kojarzyło się ze skromnym życiem czy nawet ubóstwem dzisiaj jest trendy i przyciąga turystów.

Jeszcze kilkanaście lat temu zapomniany Nikiszowiec był niebezpieczną dzielnicą w której dochodziło do regularnych rozboi. Kiedyś w każdym mieście była dzielnica, którą każdy unikał z obawy przed dziesioną. Dzięki władzom Katowic i samych mieszkańców osiedle jest zupełnie bezpieczne i przyjazne mieszkańcom i turystom.

Zostawiam Was z kilkoma zdjęciami z tego, jakże ciekawego miejsca. Mam nadzieję kiedyś do Nikiszowca jeszcze pojechać na bardziej dogłębne zwiedzanie i liczę na to, że będą miał siły aby to opisać na tym blogu!


Górny Śląsk

  • Nikiszowiec w Katowicach
  • Nikiszowiec

Nikiszowiec w Katowicach

Zobacz także:

Akwedukt w Fojutowie zwiedzanie
Akwedukty w Fojutowie to kolejny dowód na to, że na terenie obecnej Polski z łatwością można znaleźć wyjątkowe miejsca. Nie
tapety na telefon
Udostępnij: