kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

Kopiec Powstania Warszawskiego – Lekcja historii i panorama Warszawy

Kopiec Powstania Warszawskiego jest miejscem, którego nie ma w żadnym przewodniku turystycznym dotyczącym zwiedzania stolicy. Przeglądając internetowe wpisy typu “10 miejsc, które musisz zobaczyć w Warszawie przez weekend” nie natknie się na opis kopca. Zdecydowanie to nie jest miejsce popularne wśród Polaków, szczególnie tych mieszkających poza Warszawą. Z drugiej strony, jednak to nie jest zapierająca dech w piersiach atrakcja turystyczna. Czy jest, zatem Kopiec Powstania Warszawskiego?


kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

Powstanie

Kopiec jest sztucznym wzniesieniem, którego budowa rozpoczęła się w 1945 roku. Ówczesny miejski architekt inżynier Stanisław Gruszczyński miał wizję usypania kopca z gruzów powojennej Warszawy. Zaczęto w to miejsce zwozić gruz i przeróżne pozostałości i w ten sposób zaczęła się tworzyć górka.

Przez wiele lat zwożono przeróżne rzeczy, głównie śmieci. Kopiec stał się miejscem zwożenia niechcianych odpadów. Z czasem zarósł i dla mieszkańców Siekierek i Czerniakowa stał się okoliczną górką.

Takie kopce powstały w Warszawie jeszcze trzy a ten obecnie nazywany Kopcem Powstania Warszawskiego wynosi się na wysokość 121 m n.p.m. Inżynier Stanisław Gruszczyński nigdy nie doczekał czasu kiedy to kopce stały się miejscem upamiętnienia poległej Warszawy.


kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

Skąd nazwa?

Już pomysłodawca sypania kopca inżynier Stanisław Gruszczyński nie mógł jednoznacznie swojego pomysłu nazwać. Jego pomysłem było m. in. “Grób Warszawy”. Z czasem, gdy znaczenie kopca spadało dumne nazwy związane z historią miasta również zniknęły. Dla mieszkańców Mokotowa była to jedynie porośnięta drzewami i krzakami górka na którą chodzili na spacery. W związku z tym, że na kopiec przez wiele lat zwożono śmieci nazywano go “Górą śmieci” albo “Śmieciarą”. Tej pierwszej niechlubnej nazwy użyto nawet na planie miasta. Użyto również nazwy “Kopiec Czerniakowski” i tak górka na Czerniakowie przestała się kojarzyć mieszkańcom Warszawy z gruzami miasta pozostałymi po wojnie.

W 1994 roku na szczycie kopca umiejscowiono wielki symbol Polski Walczącej z inicjatywy architekta i powstańca Eugeniusza Ajewskiego. Zabiegał on mocno, aby kopiec stał się, jednak miejscem pamięci i Powstaniu Warszawskim. Z jego inicjatywy, również całą górę uporządkowano i 2004 roku nadano oficjalną nazwę – “Kopiec Powstania Warszawskiego”


kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

Kopiec Powstania Warszawskiego

Do samego kopca dostać się nietrudno i można tam z powodzeniem dojechać zarówno autobusem do okolic ulicy Bartyckiej jak i samochodem. Parking znajduje się przy schodach na samą górę a w związku z tym, że nie jest to bardzo turystycznie popularne miejsce to z zaparkowaniem lub tłumem nie będzie żadnych przygód.

Wejście na kopiec zaczyna się od alei Godziny W. Na szczyt prowadzą wcześniej już wspomniane schody. Schody mimo tego, że jest ich wiele są szerokie i podejście nie jest wymagające. Cała droga jest otoczona drewnianymi krzyżami co nadaje miejscu niesamowity klimat już od samego dołu. Krzyże są dodatkowo przyozdobione biało-czerwonymi szarfami. Co kilkadziesiąt stopni są ławeczki na których można usiąść i odpocząć. Na górze znajduje się wielki symbol Polski Walczącej i tablice upamiętniające.


kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

Panorama Warszawy

Na szczególną uwagę zasługuje widok, który można zobaczyć z kopca a mianowicie panoramę Warszawy. Stojąc na szczycie schodów i patrząc na północ można przy dobrej widoczności zobaczyć warszawskie śródmieście. Oczywiście można również podziwiać okoliczne Siekierki czy Czerniaków.


kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

Podsumowanie

Mieszkańcy Warszawy niedługo odkryją to miejsce i zyska ono na popularności. Miasto planuje rewitalizację terenu i wybudowanie na kopcu parku z miejscami do rekreacji i gastronomią. Na samym szczycie ma zostać zbudowany dwupoziomowa wieża widokowa. Na pewno Kopiec Powstania Warszawskiego zyska wówczas na atrakcyjności.

Obecnie jest miejscem zadumy w którym co roku odbywają się obchody pamięci o powstaniu. Dla osób interesujących się historią jest to na pewno ciekawe miejsce dla pozostałym jest to jedynie wzgórze na miłe spacery.

Wszystkim mieszkańcom Warszawy polecam, jednak udać się na Kopiec Powstania Warszawskiego i spojrzeć panoramę swojego pięknego miasta!


kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

kopiec-powstania-warszawskiego-w-warszawie

powstanie-warszawskie

krzyże-w-warszawie

miejsca-kultu-w-warszawie

Zobacz także:

Akwedukt w Fojutowie zwiedzanie
Akwedukty w Fojutowie to kolejny dowód na to, że na terenie obecnej Polski z łatwością można znaleźć wyjątkowe miejsca. Nie
tapety na telefon
Udostępnij: