co-w-toruniu

Ogród zoobotaniczny w Toruniu – przytulne zoo w grodzie Kopernika

Podróżujący do Torunia nie kojarzą tego miasta z mieszczącym się tam zoo. Niewielki teren prawie w centrum miasta jest przez nich pomijany. Nic dziwnego, toruński ogród zoobotaniczny nie jest zbyt popularny i jego atrakcyjność blednie przy pozostałych atrakcjach tego miasta. Czy warto, jednak wybrać się do toruńskiego, malutkiego zoo?


  • Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu
  • Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

Ogród Zoobotaniczny

Przede wszystkim trzeba sobie wyjaśnić dlaczego w Toruniu mają ogród zoobotaniczny a nie zoo i co to jest takiego ten ogród zoobotaniczny.

Ogród zoobotaniczny jest ogrodem skoncentrowanym głównie na uprawie roślin rzadko spotykanych poza terenami swojego naturalnego występowania. Z całą infrastrukturą, prowadzący działalność dydaktyczną, naukową lub nawet dydaktyczną. Biorąc pod uwagę to, że nazwa brzmi zoobotaniczny, jest on również wzbogacony o pewne gatunki zwierząt. Jak to się stało, że w Toruniu jest ogród zoobotaniczny a nie botaniczny czy zwykłe zoo możecie przeczytać na stronie ogrodu.


co-zobaczyc-w-toruniu

co-w-toruniu

Gdzie się ogród znajduje?

Toruński ogród jest położony dogodnie, niedaleko Starego Miasta. Dojście stamtąd zajmie około 12 minut, jeżdżą do ogrodu również tramwaje z różnych części miasta. Usytuowanie samego ogrody nie wydaje się być zbyt dogodnie, ze wszystkich stron jest otoczone ulicami lub budynkami. Dlaczego się ono tam znajduje możecie przeczytać w historii ogrodu. Na pewno ma to negatywny wpływ na rozbudowę ogrodu i zwiększanie jego powierzchni. Drugie, jednak strony nadal pozostaje on mały skromny i przytulny. 


  • Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu
  • Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

Co można zobaczyć w ogrodzie

W związku z tym, że jest to dawny ogród botaniczny jest on głównie ukierunkowany na nietypowa dla naszego rejonu roślinność. W licznych szklarniach i ogrodach możemy podziwiać przeróżne egzotyczne i nie tylko kwiaty i krzewy. Miłośnicy szeroko pojmowanej flory na pewno znajdą interesujące dla siebie okazy.

Kochający patrzeć na zwierzęta również znajdą kilka ciekawych zwierzątek w ogrodzie. Na szczególną uwagę zasługują przesympatyczne alpaki. Żyj a tam, również przeróżne dzikie koty, surykatki, lemury, pandy, niedźwiedź i wiele innych interesujących zwierząt. Na terenie ogrodu jest również mini zoo i zagroda z kozami do której mogą wejść dzieci i się pobawić. Kozy wyglądają niestety jakby było czymś odurzone ale tak to już jest w zoo, że zwierzęta nie wyglądają na zbyt szczęśliwe.


Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

Czy warto?

Miłośnicy tego typu miejsc i odwiedzający krajowe i światowe ogrody i zoo nie zostaną powaleni na kolana. Zwiedzenie całego ogrodu zamyka się w około dwóch godzinach i to z przerwami na zabawę z osłem lub kózkami. Nie ma wielkich kaskad, które możemy podziwiać w innych zoo albo wielkich zwierząt np. żyraf. Jednak, nadal to jest miejsce warte zobaczenia, szczególnie zwiedzającymi z dziećmi. I właśnie rodzicom i opiekunom polecam to miejsce zwiedzić. Sam tam trafiłem właśnie z tego powodu bo osobiście zwierzęta wolę podziwiać gdy spotkam je żyjące na wolności. Dzieciaki na pewno będą miały frajdę ze zwiedzania toruńskiego ogrodu, będą miały szansę dotknąć kozy czy królika a zbyt długie, wielogodzinne zwiedzanie ich nie zmęczy.

Oczywiście, ze względu na to, że jest to ogród zoobotaniczny najlepiej jest zwiedzać wiosną gdy wszystko kwitnie. Wszystkie, wówczas kwiaty i pozostała roślinność będzie się pięknie prezentować.


  • Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu
  • co-zobaczyc-w-toruniu
  • co-zobaczyc-w-toruniu

Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

co-zobaczyc-w-toruniu

Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

co-zobaczyc-w-toruniu

Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

Ogród-zoobotaniczny-w-Toruniu

Zobacz także:

Święty Mikołaj w Toruniu
Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu włącza się we współczesną, nową tradycję kultywowaną w wielu polskich miastach. Toruń, urzekający pięknem na co
tapety na telefon
Udostępnij: