Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski

Na co dzień teatr i miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Miejsce, które intryguje nie tylko wartością twórczą ale także swoim zewnętrzem. Niezwykłe miejsce na mapie Gdańska już od od wielu lat przyciąga turystów swą oryginalnością. Co zatem kryje w sobie Gdański Teatr Szekspirowski i jego niezwykły budynek?


Gdański Teatr Szekspirowski

Atrakcja Gdańska

Mieszkańcy Gdańska znają to miejsce dzięki wystawianym często sztukom, przeróżnym koncertom, wielu przychodzi też na standup, który jest tak bardzo na scenie teatru popularny. Budynek został posadowiony w gdańskim śródmieściu w bardzo reprezentatywnym miejscu. Daleko jednak, od najbardziej popularnych wśród turystów Traktu Królewskiego czy tak pięknych bulwarów nad Motławą, dlatego przez wielu omijany. Jest to jeden z mało znanych i zarazem niezwykłych miejsc, których ludzie odwiedzający dane miasto szukają. Gdański Teatr Szekspirowski jest to zarazem jeden z moich ulubionych budynków Gdańska i zarazem jeden z najbardziej fotogenicznych. Dlatego pamiętajcie aby koniecznie się tam wybrać przy okazji kolejnej lub pierwszej wizyty w Gdańsku.


Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski to tak naprawdę instytucja założona przez miasto Gdańsk, fundację Theatrum Gedanense i władze województwa. Fundacja Theatrum Gedanense już wiele lat przed powstanie teatru organizowała wydarzenia związane z twórczością Szekspira, zaczynając od Dni Szekspirowskich w 1993 roku, które ostatecznie przekształciły się w Festiwal Szekspirowski. Obecnie festiwal odbywa się głównie w teatrze nazwanym Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, oczywiście.

Z czasem rozpoczęto budowę samego teatru. Miał powstać tam gdzie mieścił się niegdyś inny teatr bo w miejscu istniejącej w siedemnastym wieku gdańskiej Szkoły Fechtunku. Co to jest? Sprawdzając to okazuje się, że jest to po prostu szkoła szermierki i władania floretem. Skąd w tym miejscu teatr? Spektakularna scena pozwalała zarówno na trening szermierczy jak i wystawianie sztuk teatralnych. Scena teatralna przyjęła się na tyle, że do Gdańska przyjeżdżali artyści z całej Europy. Przez około 200 lat scena elżbietańska w gdańskiej Szkole Fechtunku działała bardzo prężnie.

Gdańsk jako jeden z największych portów w północnej Europie był zarówno bardzo ubogacony kulturowo. Regularnie pojawiali się tu angielscy dramaturdzy wystawiający między innymi Szekspira a z Włoch do Gdańska przyjechała opera ze swym pierwszym występem na północ od Alp. Te czasy dawno minęły i co się wówczas dokładnie odbywało prawdopodobnie się nigdy nie dowiemy. Niewątpliwie dawnym budynkiem Szkoły Fechtunku i jej sceną elżbietańską inspirowany został projekt współczesnego GTS.

Projekt włoskiego projektanta Renato Rizzi jest właściwie odwzorowaniem sceny elżbietańskiej. Wewnętrzny dziedziniec oraz drewniane tarasy pozwalają się poczuć jak w minionej epoce. Wszystko z jednym istotnie wyróżniającym się elementem – otwieranym dachem.

W 2014 roku zakończono budowę i otworzono teatr dla publiczności.


Gdański Teatr Szekspirowski

Zwiedzanie teatru

Gdański Teatr Szekspirowski można zobaczyć od środka nie tylko udając się na przedstawienie czy koncert, można również ten budynek po prostu zwiedzać. W jego wnętrzu przygotowano kilka ekspozycji dotyczących tego czym jest Teatr Szekspirowski, można poznać trochę jego historię. Moją uwagę zwróciła makieta sceny elżbietańskiej istniejącej w dawno minionych latach.

Do teatru zaprosiła nas rzeczniczka prasowa Magdalena Hajdysz. Jako regionalną społeczność IgersGdańsk teatr wpuścił na specjalne oprowadzanie po raz kolejny. Magdalena również  nas oprowadzałą tego dnia po teatrze. W ciągu tego wydarzenia mieliśmy szansę zrobić wiele zdjęć w tym bez wątpienia bardzo fotogenicznym i symetrycznym budynku. Mieliśmy możliwość zobaczenia zakamarków wnętrza ale również zewnętrza budynku. Dziedziniec teatru okazał się niezłym zaskoczeniem w tej całej zorganizowanej akcji, ale wróćmy do środka.


Scena Elżbietańska

Scena elżbietańska

Po wycieczce korytarzami i obejrzeniu wystawy oczom ukazała się scena, która bezsprzecznie robi wrażenie. Po przejściu przez wielkie drzwi w oczy rzucają się tarasy na około całego pomieszczenia. Niezwykle symetryczne, w jasnych barwach, zbudowane z niezwykle pachnącego drewna. 

Część teatralna budynku daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Fotele jak i całą scenę można demontować zarówno w całości jak i ich części. Dlatego w teatrze mogą być wystawiane zarówno sztuki teatralne jak i organizowane koncerty czy warsztaty. Samą scenę również można zmniejszać lub powiększać. Wraz z otwieranym dachem scenografowie mają w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim niezwykłe pole do popisu.

Warto wejść na scenę i zobaczyć widownię z drugiej strony. Podczas przedstawienia nie jest to, niestety możliwe. Natomiast, co nie jest możliwe podczas przedstawienia można niewątpliwie nadrobić podczas zwiedzania. Balkony teatralne z tego miejsca robią duże wrażenie. Technik włącza światła i otoczenie aż się prosi o zrobienie jakiegoś symetrycznego kadru lub kilku. Nasza przewodniczka zdradza w tym miejscu wiele ciekawostek dotyczących budowy jak i możliwości samej sceny ale wszyscy jesteśmy już w trybie fotografowania.



Dziedziniec teatru

Moim zdaniem jest to ta ciekawsza strona projektu Renato Rizzi. Z zewnątrz masywny budynek skonstruowany z szarej cegły. Całość sprawia wrażenie masywnej, ciężkiej bryły. Biorąc to pod uwagę klimat tego miejsca jest dosyć mroczny i nieco industrialny. Chodniki są osadzone w murach, dlatego tworzą w ten sposób swojego rodzaju korytarze. Wąskie przesmyki dodają tylko smaczku. Wszystko razem tworzy bardzo minimalistyczny, ciężki klimat, jeżeli dorzucimy do tego symetrię to sukces w postaci ciekawych zdjęć murowany.

Murowany jak cały Gdański Teatr Szekspirowski. Najlepsze jest to, że wejście na dziedziniec teatru i chodzenie wśród murów jest całkowicie za darmo. Przestrzeń ta jest otwarta na co dzień, w związku z tym można zwyczajnie wejść z ulicy. Wykorzystać można tę architekturę w bardzo kreatywny sposób. Wielu fotografów przybywa tam ze swoimi klientami na sesje. Nie wiele trzeba aby się udało, popatrzcie na to zdjęcie, które spontanicznie zrobił mi Piotr Żbikowski.


Fot.: Piotr Żbikowski

Czy warto zwiedzić Gdański Teatr Szekspirowski?

Pooglądajcie sobie zdjęcia i oceńcie sami na tej podstawie. Teatr można zwiedzać codziennie z przewodnikiem. Moje zwiedzanie trwało nieco dłużej niż planowane 60 minut, więc moim zdaniem było ciekawie. Wśród osób interesujących się sztuką Gdański Teatr Szekspirowski jest niewątpliwie znany ale jak jest wśród pozostałych? Nawet wśród gdańszczan nie jest to rozchwytywane miejsce odwiedzin. To błąd. Warto, moim zdaniem ten budynek pójść sobie obejrzeć i wykorzystać jego mury i fasadę do zrobienia sobie fajnego zdjęcia. 


Chcesz zobaczyć inne ciekawe miejsca w Polsce? Kliknij tutaj KLIK!


Gdański Teatr Szekspirowski
Jaki aparat do fotografii
Gdański Teatr Szekspirowski
Mobilna fotografia
Gdzie zrobić ciekawe zdjęcia w Polsce
Gdański Teatr Szekspirowski
Ciekawe miejsca na gdańskiej starówce
Widok z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Gdańsk


Zobacz także:

Dyniowe Love, Rotmanka, Jesień, Gdaśk, Pruszcz Gdański
Rotmkanka to wieś granicząca z Gdańskiem i Pruszczem Gdańskim. Można powiedzieć, że jest to przykład zagospodarowania terenu pod mieszkania, dla
tapety na telefon
Udostępnij: