rzeźby w Jastrzębiej Górze

Drewniane rzeźby na klifie w Jastrzębiej Górze

Nowa atrakcja pojawiła się w Jastrzębiej Górze. Turyści spacerujący promenadą na Jastrzębskim klifie mogą podziwiać liczne, bardzo ciekawe drewniane figury. Okazuje się, że jest ich w Jastrzębiej Górze więcej i wydaje się, że są rozlokowane w całej miejscowości. Skupmy się, natomiast na tych rzeźbach umiejscowionych na grzbiecie klifu. Trzeba przyznać, że na pomysł wpadł ktoś, zacny. Z pewnością niewielu przechodzi obok kolejnych drewnianych postaci obojętnie. Twórcom trzeba oddać talent i szczegółowość rzeźb, która w związku z tym za tym idzie. Biorąc pod uwagę, że Jastrzębia Góra to malutka miejscowość, takie rzeźby dodają jej charakteru i dają się zapamiętać wielu wczasowiczom. Stosunkowo niewielkim kosztem kurort zyskał nie lada ozdobę, rzeźby w Jastrzębiej Górze.


rzeźby w Jastrzębiej Górze

Kiedy i jak powstały drewniane rzeźby w Jastrzębiej Górze

Skąd się wzięły one w Jastrzębiej Górze? Czyżby sołtys dokonał śmiałej inwestycji i zamówił je u artysty? Otóż, nie. W Jastrzębiej Górze postanowiono zorganizować plenery rzeźbiarskie, podczas których zaproszeni artyści wykonywali swoje dzieła. Organizatorami pleneru byli – Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie wraz z Centrum Kultury Promocji i Sportu Władysławowo. Zaproszeni artyści mieli wykonywać motywy związane z Kaszubami oraz morzem. Jak do tej pory zorganizowano dwa takie plenery rzeźbiarskie, dlatego zostało po nich wiele rzeźb, zdobiących obecnie Jastrzębią Górę.

Sam plener to nie była zbyt wielka impreza. Jak dowiadujemy się ze strony gminy Białaczów, skąd pochodzi jeden z rzeźbiarzy, zaproszono pięciu artystów. Każdy z pięciu artystów dostał w nagrodę za udział w plenerze pamiątkowy dyplom. No, mieli rozmach, można powiedzieć.  Niewątpliwie, jednak efekt pozostały po plenerach zupełnie przyćmiewa ilość uczestników i dyplomy jak za wierszyk w szkole. Podejrzewam, że rzeźbiarze bawili się świetnie, nie tylko podczas pracy a ich dzieła zmieniły Jastrzębią Górę i będą ją zdobić jeszcze przez wiele lat.


rzeźna orła w Jastrzębiej Górze
Światowid w Jastrzębiej Górze

plener rzeźbiarski w Jastrzębiej Górze

Gdzie się kierować?

Zacznijmy od tego gdzie najlepiej się wybrać na podziwianie rzeźb? Otóż, idąc Promenadą Światowida w kierunku morza dochodzimy do idealnego punktu widokowego, takiego głównego w Jastrzębiej Górze. Już tam możemy zobaczyć orła, jastrzębia, jakiegoś rodzaju drapieżnego ptaka. Od tego miejsca większość rzeźb wykonanych podczas plenerów znajduje się w kierunku na zachód, czyli w lewo na bulwarze nadmorskim. Ne jest to taki typowy bulwar a raczej ścieżka turystyczna prowadząca grzbietem klifu. Z pewnością jedno z bardziej klimatycznych miejsc w Jastrzębiej Górze i warte spacerowania. Rzeźby są rozlokowane aż do Willi Mewa i zejścia na plażę.


rzeźba Józefa Piłsudskiego

Rzeźba Józefa Piłsudskiego

Jakie, ciekawe rzeźby można zobaczyć?

Przy wspomnianej przed chwilą willi Mewa spotykamy marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonano go z myślą o upamiętnieniu stulecia niepodległości Polski. Postawiono go w tym, akurat miejscu nie bez powodu. Ponieważ willa została niegdyś podarowana rodzinie marszałka przez założyciela Jastrzębiej Góry Jerzego Osmołowskiego. Józef Piłsudski, prawdopodobnie mieszkał w willi podczas swojego wypoczynku nad morzem w 1929 roku. Willa jest obecnie w prywatnych rękach i rzucić okiem na nią można jedynie z zewnątrz.

Kolejną rzeźbią powstałą z okazji stulecia niepodległości Polski jest rzeźba Antoniego Abrahama. Ta ważna postać dla historii Kaszub została upamiętniona trzymająca książkę z napisem Antek znad Bałtyku.

Na promenadzie wiodącej klifem znajdziemy również rzeźbę rybaka, córki rybaka, młodej kobiety wypatrującej swojego ukochanego na morzu, Światowida oraz kilka innych ciekawych postaci.co w Jastrzębiej Górze


Warto się przejść

Będąc nad morzem, w okolicy na pewno warto się tamtędy przejść, aby zobaczyć drewniane rzeźby w Jastrzębiej Górze. Polecam to zrobić, szczególnie podczas zachodu słońca. Ponieważ światło, wówczas wspaniale oświetla twarze wyrzeźbionych postaci.

Z pewnością, sam efekt promocyjny uzyskany tak niskim nakładem to strzał w dziesiątkę. Co prawda artyści ciężko pracowali na swoje dyplomy ale podobno plenery rzeźbiarskie to niezłe widowisko. Wióry lecą, aż miło. Zobaczymy czy w przyszłości odbędą się kolejne edycje i nowe dzieła zaczną zdobić Jastrzębią Górę.


co w Jastrzębiej Górze


rzeźby w Jastrzębiej Górze

co w Jastrzębiej Górze

zachód słońca nad morzem

  • rzeźby w Jastrzębiej Górze
  • rzeźby w Jastrzębiej Górze

gdzie zachód słońca nad morzem

co w Jastrzębiej Górze

Zobacz także:

jastrzębie góra zimą władysławowo polskie morze
TurystykaJastrzębia Góra bez wątpienia kojarzy się z latem i wakacjami dla większości osób. Położenie koło Władysławowa gwarantuje do niej łatwy
tapety na telefon
Udostępnij: