Voss – norweskie miasteczko w którym wolniej płynie czas!

Norwegia to kraj nie tylko fjordów i pięknych górskich pejzaży, to również mieszkańcy ich normalne życie prowadzone w mniejszych lub większych skupiskach. Miejska tkanka to jest to co również w podróży warto poznać. Mieszkańcy miasta Voss są wyjątkowymi szczęściarzami wiodąc życie w tak spokojnym miejscu. Co zatem kryje w sobie to małe, norweskie, górskie miasteczko?


Woda Voss

Woda Voss?

Gdzie w ogóle jest Voss? Voss jest oddalone od Bergen około 100 kilometrów, można tu dojechać nie tylko samochodem ale z powodzeniem również koleją czy autobusem. Samo miasteczko nie jest szczególnie atrakcyjne pod względem turystycznym, oczywiście można tu miło spędzić czas ale nie ma w nim miejsc, które by przyciągały turystów z całej Europy. Jego położenie, zaś powinno ewentualnym podróżującym dać nieco do myślenia. Miasto Voss jest położone na wysokości 750 m.n.p.m., nad jeziorem i w otoczeniu gór. Taka mieszanka gwarantuje wspaniałe widoki i niezwykłe doznania wizualne. Moim skromnym zdaniem, główną zaletą jest mała populacja miasta i znikoma jego znajomość wśród europejskich podróżników.

Wiele osób może kojarzyć nazwę miasta dzięki mocno przecenionej wodzie dostępnej w polskich sklepach i memów, które niegdyś zalały internet. Wodę faktycznie pozyskuje się i rozlewa się w gminie Voss, w miejscach trochę jednak oddalonych od miasta. Swoją drogą to zdarzyło mi się kiedyś kąpać w tej wodzie ale to już zupełnie inna historia.Odpoczynek i spokój

W związku z tym, że Voss to nie jest bardzo zaludnione miasteczko, życie tutaj płynie bardzo spokojnie. Nie sposób znaleźć osobę w stresie w tym miasteczku. Piękne otoczenie sprawia, że człowiek od razu wprawia się w pozytywny nastrój.

Szczególnym miejscem są tereny koło jeziora. Wiele osób przychodzi tam odpocząć pasywnie poprzez leżenie lub aktywnie uprawiając różne sporty. Muszę przyznać, że zostałem przez to miejsce kupiony. Warto tu się zatrzymać i popatrzeć na góry, chmury i otaczającą przyrodę. Koło jeziora w Voss zrobiłem to zdjęcie, które uważam za jedno z najlepszych jakie udało mi się zrobić do tej pory.


podróże i fotografia

Ośrodek sportów ekstremalnych

Voss to norweskie centrum sportów ekstremalnych i to czuć nawet poza sportowym, zimowy sezonem. Miałem wrażenie, że na jeden sklep spożywczy przypada jeden ze sprzętem sportowym. Miłośnicy przeróżnych aktywności u podnóża gór otaczających miasteczko mogą znaleźć wszystko co im potrzeba. Sprzęty dobrej, których sprzedaż jest nakierowana głównie na zamożne norweskie portfele.

W Voss jest nawet organizowany festiwal Extreme Sports Week, który podobno jest jednym z największych tego typu festiwali na świecie. Miasto jest wówczas mocno zatłoczone ale miłośnicy szaleństw na deskach, kite’ach, lotniach, rowerach i innych szalonych środkach transportu powinni się tym zainteresować.Czas w mieście Voss

Voss to nie jest miasto, na które trzeba poświęcić cały dzień aby zwiedzić. Jeżeli plany nie przewidują aktywności sportowych o których wspominałem wcześniej to nie ma potrzeby organizowania sobie noclegu. Z drugiej strony, zaś Voss może być doskonałą bazą wypadową. W związku z częstemu przybywaniu do miasta sportowców baza hotelowa została mocno rozbudowana. W pobliżu jest mnóstwo pięknych miejsc i turystycznych traktów jak w całej Norwegii, zresztą. Prawdziwi podróżnicy szybko namierzą piękny szczyt w okolicy na który trzeba podejść.

Na koniec zostawiam Was ze zdjęciami, które udało mi się zrobić pięknego słonecznego dnia w Voss. Nie zapomnijcie zatrzymać się w Voss na chwile aby zafundować sobie odpoczynek w Waszej niezwykłej norweskiej podróży.


Voss miasto

Miasto Voss w NorwegiiMiasto Voss w Norwegii


Voss w Norwegii
Voss w Norwegii

Miasto Voss

Voss w Norwegii


Zobacz także:

Bryggen w Bergen
Bergen to jedno z większych norweskich miast, z bogatą historią i wieloma wyjątkowymi zabytkami zarazem. Położenie wśród fjordów i bliskość
tapety na telefon
Udostępnij: