Zima na Kaszubach

Wieżyca – zima na Kaszubach

Wieżyca na Kaszubach to najwyższe wzniesienie Kaszub i północnej Polski. Jest najwyższym szczytem Niżu Europejskiego a zarazem najwyższym szczytem morenowym pasma Wzgórz Szymbarskich. Po wszystkie inne miana Wieżycy odsyłam do wikipedii, nas jedynie interesuje wysokość Wieżycy a jest to 328,7 m n.p.m. podobnie jak zima na Kaszubach.

Wysokość bezwzględna terenu powoduje, że na wzgórzu utrzymują się niższe temperatury niż w niedalekiej okolicy i szybciej niż okolicy występują opady śniegu. Dlatego właśnie, Wieżyca na Kaszubach przeżywa oblężenie jak tylko na Pomorze zawita zima.Wieżyca z pewnością wśród Kaszubów jest bardzo popularnym miejscem. W tej okolicy znajduje się wyciąg narciarski, który prowadzi działalność również latem. Zimą prowadzona jest działalność snowboardowa i narciarska a latem co kto lubi. Rowery, quady – ośrodek zapewnia wiele płatnych atrakcji. Większość Kaszubów była tam chociaż raz. Od kilku lat przyjeżdżają tam również turyści z Trójmiasta.


Wieżyca na Kaszubach

Wieża

Sama wieża widokowa nie stoi w najwyżej położonym miejscu. Formalnie stoi ona kilka metrów obok szczytu. Nie ujmuje oczywiście to w niczym, wieża nadal jest spektakularna i wybija się wyraźnie ponad las. Dojść do niej można pieszo lub dojechać rowerem szlakiem turystycznym. Ponieważ jest to szlak wcześniej już wspomnianych Wzgórz Szymbarskich to można się nim wybrać z Sopotu do Sierakowic lub na odwrót, jak kto woli. Z pewnością nie wymaga jakichś specjalnych przygotowań i kondycji. Od najbliższego parkingu dojście zajmuje niecałe 30 minut i zimą da się na szczyt wciągnąć dziecko na sankach.

Dla osób chcących poczuć nieco ryzyka bez wątpienia można wybrać się przez las i kierować się w górę. Mała to adrenalina ale omija się tym samym szlak i ludzi na szlaku. Nie da się zgubić a czas podejścia pozostaje podobny do podejścia szlakiem. Sama wieża jest dosyć solidną konstrukcją, dlatego dla osób bojących się wysokich konstrukcji wieża na Wieżycy powinna być do zdobycia. Bujania zbytnio nie czuć szczególnie przy dobrej pogodzie.


Wieża we wieżycy zimą Wieżyca na Kaszubach

Na koniec

Ze względu na to, że Kaszubów jest zawsze otwarta. Wejście dla dorosłego to 10 złotych a dla dziecka 7. Wejście na wieżę dostępne jest przez cały rok w godzinach od 9:00 do 20:00.  Na koniec zostawiam Was z kilkoma zdjęciami z tego miejsca. Z Pewnością warto wejść na wieżę w miejscu Wieżyca na Kaszubach.


Wieżyca na Kaszubach
Wieżyca na Kaszubach
Wieża we Wieżycy

Zobacz także:

Skansen we Wdzydzach
Skansen Wdzydze to jedno z najpopularniejszych muzeów na Kaszubach. Doskonale znane okolicznej ludności jest dumą tej ziemi dbającym o utrzymanie
tapety na telefon
Udostępnij: