podróż do norwegi

Ulvik – norweska miejscowość w sercu fiordu.

Norweskie miejscowości położone wśród fiordów są niezwykle urokliwe i urzekające. Czasem trudno uwierzyć, że ludzie mieszkają w takich miejscach. W miejscach jak z bajki. Zapraszam Was na krótką relacje z Ulvik, norweskiej wioski w sercu fiordu.


fiordy w norweii

Położenie Ulvik

Miejscowość leży przy drugim co do wielkości norweskiego fiordu Hardangerfjord. Z drugiej strony otoczona górami wieś jest przez to górską miejscowością. Ulvik – norweska miejscowość, której turysta z Polski powinien od razu znać, nie mając z nią wcześniejszego kontaktu. Jest to niewielka wioska w której mieszkają ludzie chcący żyć w spokoju bez nadmiernego ruchu samochodowego czy przytłaczających reklam na ulicach.


co zobaczyć w norwegii

Nieznana miejscowość

Dojazd do Ulvik jest dosyć łatwy jeśli posiada się samochód. Ulica wzdłuż fiordu, która prowadzi do Ulvik jest dosyć kręta ale spokojna. Podróżujący rowerem nie powinni się bać o swoje bezpieczeństwo. Natomiast samochód będzie najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku ponieważ komunikacja zbiorowa do mniejszych miejscowości jeździ w niezbyt częstym trybie. Na tę krętą drogę radzę uważać bo może się podróżującym słabo zrobić ;-).


podróż do norwegii

Nazwa miejscowości pochodzi od połączenia dwóch staronordyckich słów “ulfr” oraz “vik” gdzie “ulfr” znaczy wilk a “vik”, zaś oznacza zatokę. Tę wilczą zatokę zamieszkuje obecnie ponad 1100 mieszkańców.

Ciekawostka

  • brakanes hotel
  • brakanes hotel

Znane fakty na temat Ulvik

Dla wielu podróżujących Ulvik stanowi bazę hotelową oraz wypadową do odleglejszych norweskich atrakcji turystycznych. Często fiordem wpływają wycieczkowce aby na jeden lub dwa dni turyści mogli odpocząć i poczuć klimat skandynawskiej wsi. Często można zauważyć autobusy zabierające azjatyckich turystów. Autobusy na polskich tablicach rejestracyjnych, zresztą.

fiordy w norwegi

Historycznie wieś odwiedził niegdyś Hitler podczas swojej podróży do Norwegii w 1934 roku i podobno mu się tam podobało. Popłynął wówczas pancernikiem a dokładny plan oraz cel jego podróży nie jest dokładnie znany. Sześć lat później, w trakcie wojny naziści spalili wioskę doszczętnie przez ukrywających się w niej partyzantów norweskich. Norwegowie rzekomo wysadzili niemieckiego u-bota a Niemcy w odwecie spalili 56 domów. Zbyt wielu informacji na ten temat również nie ma ale wioskę odbudowano już po wojnie w 1952 roku.


ulvik norweska miejscowość

Co jest w Ulvik?

Główną zaletą tego miejsca jest spokój i ułatwiony kontakt z naturą. Na uwagę zasługuje stary kościół luterański. Jest również boisko piłkarskie i bieżnia biegowa. W miejscowości jest szkoła oraz przychodnia, są dwa sklepy ogólnospożywcze i może ze dwie knajpki i mechanik samochodowy. Absolutny minimalizm jeżeli ktoś chce mieszkać daleko od miasta i jednocześnie zachować pewien komfort.

Ulvik jest położone w sercu jabłkowego, norweskiego zagłębia. Można tu odwiedzić sady jabłkowe a nawet spróbować lokalnego cydru.


Miłośnicy sportów i aktywności na świeżym powietrzu powinni znaleźć tutaj liczne atrakcje dla siebie. Przy głównej drodze można wypożyczyć rower aby pozwiedzać okoliczne miejscowości jak na przykład tajemnicza Osa albo wypożyczyć kajak i popływać po fiordzie. Jest również agencja turystyczna, w której dostaniemy informację na temat okolicznych miejsc, które warto odwiedzić. Z miejscowości możemy również podziwiać a nawet wejść na okoliczne góry jak na przykład Kvasshovden u którego podnóża Ulvik leży.Na koniec

Na koniec zostawiam Was ze zdjęciami z tego magicznego miejsca i oceńcie sami czy warto. Dla osób chcących odpocząć od dźwięków miasta nie ma nic lepszego niż norweska miejscowość Ulvik. Warta zahaczyć o tą niepozorną wieś podczas swojej podróży po Norwegii.


podróż do norwegi

ulvik

fiordy w norwegii

ulvik norweska miejscowość

woda w norwegii

fiordy w norwegii

ulvik norweska miejscowość

fiordy w norwegi


podróż do norwegii

ulvik norweska miejscowość

ulvik norweska miejscowość


Zobacz także:

podróż do norwegii
Skandynawia kusi swoją przyrodą. Przepiękne zdjęcia na social mediach sprawiły, że ten kierunek, podobnie jak Islandia stał się wśród podróżników
tapety na telefon
Udostępnij: