Obóz koncentracyjny w Lublinie należy do tych miejsc pamięci, które robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Tragiczna historia, która się wydarzyła w tym miejscu pozostawia w zwiedzających duży smutek i niedowierzanie. Nie każdy chce lub może takie miejsce zwiedzać ale jeżeli ktoś jest się w stanie zmierzyć z horrorem z wojennych czasów to na prawdę warto. Takie miejsca nie pozwalają o tym wszystkim zapomnieć.
Wycieczka do Lublina
Swoją podróż do obozu koncentracyjnego na Majdanku pamiętam bardzo dobrze. Była to pierwsza wizyta w jakimkolwiek obozie zagłady i wywarło to na mnie ogromne wrażenie. Z całej wycieczki do Lublina pamiętam jedynie ten obóz i może jeszcze z jedną imprezę. Z perspektywy czasu bardzo się cieszę, że wziąłem ze sobą aparat, żeby porobić zdjęcia. Pozwalają mi one przypomnieć sobie jak tam było i nieco powspominać. Część z tych zdjęć prezentuję właśnie Wam. Ciekawostką jest to, że wykonałem je aparatem Panasonic Lumix FZ50. Hybrydową kamerą, które wówczas były dosyć popularne i było to jeszcze przed aparatami w systemie mikro 4/3 czy systemem mocowania L. Jakość oceńcie sami. Myślę, że jak na taki aparat to nie jest tak źle. Sprawdźmy, zatem jak wygląda obóz koncentracyjny na Majdanku.
Majdanek – część Lublina
Obóz koncentracyjny na Majdanku z perspektywy turysty znajduje się po prostu w Lublinie – jest częścią miasta. Skąd, zatem nazwa Majdanek?
Naziści planując i tworząc obóz postanowili, że będzie się on znajdował w Lublinie i taka była jego oficjalna nazwa. Potoczna, z początku nazwa “Majdanek” wzięła się od jednej z dzielnic Lublina Majdan Tatarski. Potoczna nazwa przyjęła się na tyle, że nawet hitlerowcy zwykli używać jej w swoich dokumentach. Więcej o historii obozu możecie poczytać na stronie Państwowego Muzeum na Majdanku.
Dzięki temu, że obóz administracyjnie jest częścią miasta dotarcie do niego nie jest żadną wielką wyprawą. Dojechałem tam komunikacją miejską i tak polecam to zrobić zwiedzającym. Oczywiście są i miejsca parkingowe dla samochodów i autobusów.
Teren obozu
Zaraz po stawieniu się przy wejściu do obozu widać, że jego powierzchnia pokrywa naprawdę duży teren. Z daleka widać mauzoleum i wielki Pomnik Walki i Męczeństwa. Najlepiej jest obrać nakazany kierunek zwiedzania aby zobaczyć jak najwięcej. Tłumów się raczej nie ma co spodziewać. Do obozu przyjeżdżają poszczególni ludzie i wycieczki żydów ale nie jest to szczególnie oblegane miejsce. W spokoju można obrać własne tempo zwiedzania i się nie spieszyć.
Co można zobaczyć w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku
Najciekawsze eksponaty to te, które upamiętniają prawdziwą historię i pokazują jak dawniej wyglądał na prawdę obóz koncentracyjny na Majdanku. Podczas spaceru możemy przede wszystkim zobaczyć budynki i pozostałą infrastrukturę po nazistowskim obozie. Drewniane baraki z pewnością dosadnie pokazują w jakich warunkach musieli żyć przetrzymywani tam więźniowie. Duże wrażenie robią miejsca noclegowe wewnątrz baraków. Pozbijane z desek piętrowe łóżka w dużym pomieszczeniu, umiejscowione ciasno.
Dzięki opisom możemy na bieżąco poznawać historię tego miejsca i dowiedzieć się ilu więźniów mieszkało w baraku lub kiedy zaczęto baraki ogrzewać.
Krematorum
Na pewno dosadnym i symbolicznym miejscem jest krematorium. Straszne sceny z gazowaniem więźniów przedstawiane na wielu filmach czy opisach książkowych tutaj można sobie dosadniej wyobrazić. Można zobaczyć gdzie stali SS-mani podczas gazowania i jak odbywał się ten proces. Są pozostałości po instalacji, którą był podawany Cyklon-B. Można też zobaczyć piece w których były palone pojedyncze ciała.
Buty
Dla mnie jednym z większych zaskoczeń był barak w którym złożono buty po byłych więźniach obozu. Są to buty, które faktycznie zostały znalezione po wyzwoleniu obozu. Ułożono je w metalowych gablotach, które zajmowały niemal cały barak. Trzewików były setki tysięcy i dlatego fakt, że stoi się koło butów w których chodzili więźniowie obozu koncentracyjnego jest zatrważający.
Stół sekcyjny
Drugim punktem na trasie zwiedzania, który zrobił na mnie duże wrażenie był stół sekcyjny. Jak się dowiedziałem dzięki informacjom i opisom rozmieszczonym na trasie zwiedzania w obozie dokonywano eksperymentów na więźniach. Jak się okazało podczas moich późniejszych podróży, była to powszechnie stosowana praktyka w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Nazistowscy lekarze dokonywali przeróżnych, dziwnych eksperymentów i nie ograniczało ich praktycznie nic. Czego szukali? Nie wiem ale medycyna jak i cała edukacja nie była wówczas na zbyt wysoki poziomie to pewnie próbowali realizować jakieś swoje wierzenia i wyobrażenia. Ostatecznie, najzwyczajniej torturowali swoich pacjentów. Sam stół sekcyjny pozostawiony w obozie z całą jego historią i opisem nabiera innego wymiaru. Świadomość tego, że jakiś pseudo lekarz wyczyniał z ludzkim ciałem dziwne eksperymenty zmusza do zatrzymania się w tym miejscu na chwilę. Na samym stole sekcyjnym i na podłodze obok pozostały jeszcze ślady krwi…
Wielki pomnik i mauzoleum
Największym i widocznym z daleka jest Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku. Składa się on tak na prawdę z trzech części: głównej, czyli betonowego pomnika przypominającego bramę, mauzoleum i drogi hołdu i pamięci. Droga hołdu i pamięci prowadzi od wejścia do muzeum aż do mauzoleum. Głównym elementem, zaś jest pomnik brama, który ma symbolizować przejście pomiędzy światem żywych i wolnych a światem zniewolonych i konających. Pomnik jest naprawdę okazałych rozmiarów dlatego przez ilość zastosowanego betonu jest przytłaczający.
We wcześniej wspomnianym mauzoleum zostały złożone prochy byłych więźniów nazistowskiego obozu. Hitlerowcy używali popiołów z krematoriów do użyźniania ziemi na swoim obozowym gospodarstwie rolnym. Po wyzwoleniu te popioły wraz z ziemią zebrano w jedno miejsce aby po wielu latach, podczas renowacji obozu umieścić je w mauzoleum.
Podsumowanie
Pozostawiam Was ze zdjęciami jakie udało mi się wykonać w Państwowym Muzeum na Majdanku. Myślę, że warto choć raz w życiu udać się do takiego miejsca pamięci aby choć trochę odczuć powagę wojennych wydarzeń i holokaustu. Mieszkańcy Lublina na pewno doskonale to miejsce znają ale je również poznać osobom z dalszych zakątków Polski i świata. Na koniec przytoczę cytat umieszczony na kopule mauzoleum przykrywającą prochy – Los nasz dla Was przestrogą.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.