Kim jest Banksy, No Future

Banksy w Warszawie – kim jest Banksy?

Banksy jest jednym z tych, współczesnych artystów, których nie trzeba przedstawiać szerszej publiczności. Zdobył popularność poprzez swoją nieszablonową działalność artystyczną oraz, czego nie da się ukryć oryginalność. Nie jestem w stanie sobie przypomnieć kiedy artysta stał się tak popularny ale było to wiele lat temu. Bez wątpienia było to przy okazji jego, kolejnego niezwykłego dzieła o którym wieść dotarła aż do Polski. Obecnie dzieła Banksy’ego zdobią wiele ulic w wielu miastach na całym świecie, prawdopodobnie jest ich kilkaset. Niestety, żadnego nie ma w Polsce, tym bardziej ciekawa była informacja o tym, że Banksy będzie w Warszawie.


Banksy w Warszawie, Centrum Praskie Koneser, Praga, Maid, Pokojówka

Dzieła

Wiele dzieł zostało zniszczonych, niekiedy z premedytacją przez samego artystę. Na szczęście większość dzieł osiągnęła swoją wartość i ich właściciele lub właściciele miejsc na których prace wykonano dba o te dzieła. Obecnie artysta przeniósł się częściowo z ulic a jego dzieła są bohaterami wystaw w największych światowych galeriach. Wystawa, która dotarłą do naszego kraju jest ekspozysją objazdową, ale to nie szkodzi, aby sprawdzić co prezentuje Banksy w Warszawie.Kim jest Banksy

Banksy w Warszawie

Wystawa została zorganizowana w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Prace, jak sama nazwa wskazuje. Okresowa ekspozycja została odsłonięta już kilka miesięcy temu ale pandemia nie pozwoliła miłośnikom artysty na oglądanie jego dzieł. Przez to, właśnie wystawę czekała niewielka obsuwa i dzieła artysty zostały w Polsce na kilka miesięcy dłużej. Całe szczęście obostrzenia roku 2021 zostały poluzowane i była szansa w końcu do Konesera wejść zobaczyć co nieco. 


Kim jest Banksy, Flower Thrower


Wystawa

Jak już wspomniałem, jest to wystawa objazdowa, która była już wcześniej w innych miastach na całym świecie. Autorska wystawa gościłą przed Poską gościła już m.in. w Amsterdam, Paryż, Wiedeń, czy Melbourne. Dzieła są wystawiane w tej formie od 2016 roku i obecnie wystawa ma swój czas w Warszawie do której przyjechała prosto z Istambułu.

Według biuletynu informacyjnego wystawa zawiera około stu dzieł artysty wykonanych w różnych formach i prezentowanych za pomocą różnych technik. Znajdziemy tam obrazy, sitodruki ale i rzeźby.

Podziwianie ekspozycji zaczynamy od dzieł Banksy’ego wykonanych sitodrukiem. Zobaczyć możemy m.in. Kissing Coppers czy obraz dziewczynki bawiącą się kołem od roweru. Ten pierwszy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych dzieł artysty i jedynie zwiększyło jego popularność. Obecnie ten obraz jest wielokrotnie wykorzystywany i reprodukowany na wszelkiego rodzaju obrazach i plakatach. Ten drugi oryginalnie został utworzony w Nottingham przy Rothesay Avenue. Banksy genialnie wykorzystał porzucony przy latarni rower i domalował postać dziewczynki bawiącą się przednim kołem rowerowym ja hoola-hoop. Dzięki temu, że jest to wystawa mamy krótki opis obok każdego eksponowanego dzieła. Dzięki temu, mamy szansę poznać historię danego dzieła lub jego przekaz nadawany przez twórcę.

Nie zabrakło również obrazu Devolved Parliament, który jest najdrożej sprzedanym dziełem Banksy’ego. Wielki, bo ponad czterometrowy obraz został sprzedany za ponad 12 milionów dolarów! W Koneserze możemy obejrzeć jego pełnowymiarową reprodukcję z efektami audio i krótkim opisem.

Dalej zobaczymy kolejne, największe dzieła artysty. Znajdziemy m.in. Dziewczynkę z Balonikiem, Flower Thrower, Pokojówkę, No Future, Pulp Fiction czy wiele dzieł z wykorzystaniem szczurów. Wiele z tych dzieł jest na tyle popularnych, że każdy je kojarzy. Jest, również wiele takich, które mogą zaskoczyć.Kim jest Banksy, Pulp Fiction


Filmy

Podczas zwiedzania wystawy natrafiamy, również na filmy. Historia Banksy’ego i jego anonimowość jest na tyle intrygująca, że już wcześniej pochłonąłem film jemu poświęcony. Również podczas wystawy zaserwowany mamy krótki film o jego nietypowych osiągnięciach. Wiele ciekawostek zawartych w tej produkcji sprawia, że zwiedzający zatrzymują się i oglądają film od początku do końca. Ciekawostką jest, że Banksy wyprodukował brytyjskie funty z wizerunkiem księżnej Diany na oryginalnym papierze z prawdziwych banknotów. Na festiwalu, pewnie w ramach performance’u rozdawał je ludziom. Jak się okazało, ludzie zaczęli płacić nimi za różne dostępne na festiwalu produkty i Banksy, wówczas zorientował się, że właśnie podrobił milion brytyjskich funtów. Banksy resztę fałszywek schowała jeden z tych banknotów możemy podziwiać na wystawie. Dodam, jedynie, że nie jest to jedyny banknot na tej wystawie.


Kim jest Banksy

Kim jest Banksy, Money, Banknot, Diana


Kim jest Banksy

Kim jest Banksy?

W celu poznania Banksy`ego, trzeba zapoznać się z jego twórczością. Pomimo tego, że nie znamy jego tożsamości, przynajmniej tej oficjalnie potwierdzonej nie znaczy, że nie możemy się dowiedzieć kim on jest. Na pewno zwiedzenie wystawy w tym pomoże. Banksy wybrał ważne dla niego dzieła, które niejako definiują go jako artystę. Możemy wywnioskować, że Banksy nie lubi rozgłosu i przepychu. Stara się pozostać anonimowy za wszelką cenę. Nie pokazuje się na wielkich imprezach w towarzystwie celebrytów, wręcz gardzi tym środowiskiem. Przeraża go wszechobecny konsumpcjonizm i jednocześnie przed nim ostrzega. Uważa on, bowiem, że obecna skala konsumpcjonizmu doprowadzi ludzkość do zguby. Trochę anarchista i trochę pacyfista – to dwa słowa, którymi bym Banksy’ego zdefiniował. Wielokrotnie szydzi z władz i służb mundurowych. Pojawia się tam, gdzie zaczyna się wojna. Jego prace pokazują jakie bezsensowne są bitwy, które prowadzą zwaśnione społeczeństwa czy kraje.

Dzięki opisom zawartym przy każdym z dzieł Banksy’ego możemy trochę zrozumieć jego zamiary i co nim kierowało przy tworzeniu dlatego pozwoli to na bliższe poznanie Banksy’ego i sprawdzenie kim jest Banksy? Mam nadzieję, że tak bo w czasie zaprezentowania wystawy Banksy’ego w Warszawie w 2021, prawdziwa tożsamość artysty nie jest jeszcze znana.


Banksy w Warszawie, Centrum Praskie Koneser, Praga

Banksy w Warszawie, Centrum Praskie Koneser, Praga

Kim jest Banksy, Girl with Baloon

Kim jest Banksy, No Future

Kim jest Banksy, No Future

Kim jest Banksy, No Future

Zobacz także:

Łazienki Królewskie co zobaczyć?
Łazienki Królewskie to jeden z najpopularniejszych parków w Polsce, jeśli nie najpopularniejszy. Kompleks parkowo-pałacowy jest otwarty cały rok i jest
tapety na telefon
Udostępnij: