Parki w Warszawie

Pole Mokotowskie – warszawski Central Park?

Warszawiacy są szczęśliwcami pod wieloma względami. Ich życie toczy się w polskiej stolicy, znanej z większego standardu życia a ich miasto jest od wielu lat bardzo zadbane. Nie da się ukryć, również, że Warszawa się szybko rozwija. Dla mnie, natomiast Warszawa jest charakterystyczna pod innym względem. Mianowicie, znajduje się tam wiele zieleni, głównie parków. Do jednego z tych parków się udajemy – Pole Mokotowskie.


Lasy w Warszawie

Pole Mokotowskie

Lokalizacja

Park znajduje się w centralnej części miasta. Łączy ze sobą dzielnice Ochota, Mokotów oraz Śródmieście od północy. Sprawia to, że wielu mieszkańców Warszawy ma do tego miejsca blisko i to widać spacerując po parku. Popularność tego miejsca jest, dzięki temu dosyć duża i zobaczyć tu można wielu spacerowiczów.

Szczególnie popularny jest ten park wśród podróżujących do Warszawy w celach służbowych. Pole Mokotowskie położone stosunkowo blisko lotniska na Okęciu sprawia, że wiele osób udaje się tam na spacery po pracy lub odpocząć. Dojazd z południowych dzielnic jest bardzo ułatwiony ze względu na infrastrukturę. Warszawa jest na tyle rozwinięta, że dzięki ścieżkom rowerowym lub sprawnej komunikacji zbiorowej można się mądrze i sprawnie przemieszczać. Od wcześniej wspomnianego lotniska, lub jego okolic i położonych tam hoteli można się dostać jedną drogą, mijając kilka skrzyżowań.Pole Mokotowskie czy Pola Mokotowskie?

No, właśnie. Powszechną, zdaje się jest nazwa Pole Mokotowskie ale czy poprawną. Otóż, nie! Formalnie rzecz biorąc poprawna nazwa tego miejsca, nie tylko według Google Maps to Pole Mokotowskie. Historycznie rzecz biorąc pierwsza sformalizowana nazwa tego miejsca to Pole Mokotowskie Wojenne i została użyta, kiedy ten teren przeznaczono na rzecz działalności militarnej. Ówczesne Pole Mokotowskie Wojenne obejmowało obszar około 300 hektarów i zmniejszane kawałek po kawałku, zabrane wojsku i ze zmienioną nazwą dotrwało do dziś. W jakiej formie? O tym przeczytasz dalej.

Ciekawostką jest, że Pole Mokotowskie, mimo, że styka się z warszawską dzielnicą Mokotów to położone jest na Ochocie. Nazwa została z dawnych czasów ale powierzchnia, już nie. Pomimo przemieniania Pola Mokotowskiego Wojennego na inne funkcje, dobrze, że ten park został i obecnie jest zieloną enklawą w centrum Warszawy.Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie to teren z niezbyt wybujałą historią. W przeciwieństwie do Parku Oruńskiego nie mamy tu niezwykłych losów dawnych właścicieli parku. W XIX był to teren przynależący do Warszawy, jednak dużo większy niż obecnie. Od samego administracyjnego początku był to teren przynależący do wojska. Można powiedzieć, że początkowa historia Pola Mokotowskiego to historia poligonu. W 1884 roku powstała pierwsza budowla nie przeznaczona do celów militarnych, mianowicie tor wyścigów konnych. Później postanowiono uruchomić tam lotnisko i w 1910 swoją szkołę lotniczą uruchomiło tutaj Warszawskie Towarzystwo Lotnicze Aviata.

W czasie działalności lotniska do lat trzydziestych miały tu miejsce m. in.: pierwsze warszawskie loty balonem, znajdowało się tu lotnisko dla zeppelinów czy stacjonował w tym miejscu pierwszy warszawski pułk lotniczy. Na Polu Mokotowskim, również uruchomioną pierwszą w Warszawie pasażerską stację lotniczą. Jak już wcześniej wspomniałem lotnisko zostało przeniesione niedaleko, bo na Okęcie ale było to konieczne ze względu na szybki rozwój lotnictwa oraz samego miasta.


Pole Mokotowskie


Co robić w parku?

Park jest idealnym miejscem do rekreacji, tej aktywnej jak i pasywnej. Warszawiacy licznie przychodzą tutaj poleżeć na trawie. W ciepłe dni można zobaczyć dziesiątki małych grupek osób przesiadujących na kocach i sączących trunki. Duża ilość dużych, starych drzew pozwala na złapanie nieco cienia w gorące dni.

Jest to, również miejsce czynienia wielu aktywności fizycznych. Park zyskał sobie dużą popularność wśród  biegaczy, których można tu spotkać bez liku. Nic dziwnego bo w ciężkiej, betonowej tkance miejskiej biega się mniej przyjemnie niż wśród drzew. Na terenie parku znajdziemy, również stację rowerów miejskich, także dla dzieci, boiska do siatkówki, mały skate park. Wkrótce ma się pojawić również siłownia, ale o tym za chwilę.

Duża powierzchnia dostępnego terenu pozwala na organizowanie różnych eventów w parku. Co weekend odbywają się przeróżne meetingi uprawiaczy jogi czy innych ćwiczeń. Odbywają się tu pikiety, akcje promocyjne. Akcje promujące zdrowie lub zachęcające do badań. Organizowana jest tutaj również strefa kibica. Mieszkańcy okolicznych dzielnic nie mogą narzekać na nudę. Na bieżąco z tym, co się dzieje w parku możecie być dzięki profilowi na Facebook. Gdy na weekend planów brak, zawsze można się udać na Pole Mokotowskie.Rewitalizacja

Park w obecnej formie powstawał w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zaprojektowany był przez Stanisława Bolka i był stworzony na miarę ówczesnych standardów. Obecnie jego wygląd znacząco odbiega od parków istniejących w Polsce np.: parku w Wejherowie lub Łazienek Królewskich. Znajdująca się w centralnej części parku fontanna lub staw. Zbiornik wody, generalnie, nie spełnia już swojej funkcji. Wylany betonem basen rozszczelnił się i w efekcie każde jego napełnienie przeciąża drenaż  i rozlewa masę wody do gruntu. Uruchomione fontanny i odrobina wody na środku basenu nie wygląda zbyt nowocześnie i ułatwia kąpiele psom. Ma to, oczywiście swój urok ale tak duży park, w takim miejscu powinien prezentować się o wiele lepiej.

Planowana jest rewitalizacja i przebudowa parku, wkrótce. Od 2016 roku prowadzone były konsultacje. Efekty konsultacji możecie zobaczyć tu. Park zyska nowe oblicze, zniknie nie tylko betonowy, dziurawy basen ale zostanie nasadzona nowa roślinności, powstaną siłownie plenerowe, toalety i kilka budynków służących rekreacji. Pomimo tego, że Warszawiacy ochoczo korzystają z dobrodziejstw Pola Mokotowskiego to myślę, że rewitalizacja to dobry kierunek. Jeśli macie jakieś obawy z tym związane lub po prostu Was to ciekawi to o rewitalizacji możecie więcej poczytać tutaj.


Parki w Warszawie

Parki w Warszawie

Pole Mokotowskie

To w końcu polski Central Park czy nie?

Pole Mokotowskie to jedno z przyjemniejszych miejsc w Warszawie. Miejscowi znają to miejsce bardzo dobrze ale przyjezdnym polecam się tam wybrać. Wiem, że niewiele jest tak dużych parków w Polsce jak Pole Mokotowskie. Każdy kto lubi naturę i zieleń poczuje się tutaj bardzo dobrze. Liczne sadzawki i ścieżki pozwalają złapać trochę powietrza.

Polski Central Parkiem, oczywiście nazwać tego parku nie można. W ogóle Central Parku niewiele rzeczy może przebić. Jak porównuje się powierzchnia obu parków? Otóż powierzchnia Central Parku to 341 hektarów co stanowi większą powierzchnię niż Pola Mokotowskie Wojskowego z XIX wieku. Obecnie, powierzchnia czekającego na rewitalizację parku, to około 70 hektarów.

Zostawiam Was na koniec z kilkoma zdjęciami z tego miejsca. Osobiście czekam na remont i przebudowę parku. Na pewno wybiorę się tam z aparatem.Centrum Warszawy

Pole Mokotowskie

Ślimak

Ostoja

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie

Zobacz także:

Łazienki Królewskie co zobaczyć?
Łazienki Królewskie to jeden z najpopularniejszych parków w Polsce, jeśli nie najpopularniejszy. Kompleks parkowo-pałacowy jest otwarty cały rok i jest
tapety na telefon
Udostępnij: