Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu – tworzone przez mieszkańców dla turystów!

Muzeum Sopotu to miejsca placówka poświęcona pielęgnowaniu historii miasta. Mieszczące się obecnie w bardzo reprezentatywnej części miasta muzeum zaprasza turystów na zwiedzanie nie tylko ekspozycji stałej, ale także na spacery plenerowe. Sprawdźmy, zatem co można zobaczyć w tej nadmorskiej, pięknej willi. Zapraszam Was na moją krótką relację, wraz ze zdjęciami z telefonu!



Muzeum Sopotu mieści się w Wielkiej willi bezpośrednio przy pasie nadmorskim. Tak naprawdę, do molo jest niecały kilometr spacerem. Niedaleko, też do White Marlin, dworca głównego, czy ulicy Bohaterów Monte Casino. Także, można uznać, że jest to centrum miasta i to takie turystyczne.

Willa Claaszenów

Sama willa, w której mieści się muzeum powstała w 1904 roku na zlecenie niejakiego Ernsta Augusta Claaszena, ówczesnego przedsiębiorcy, handlowca i budowniczego. Od tamtego czasu willa miała innych właścicieli ale nazwa pozostała po tych pierwszych – Willa Claaszenów. Inwestor popełnił samobójstwo przez kryzys gospodarczy i problemy osobiste. Wdowa po Claaszenie była zmuszona sprzedać willę rodzinie Meltznerów. Najpierw pan Meltzner ojciec, potem syn mieszkali w tej willi że swoimi rodzinami.

Po wojnie, rodzina Meltznerów uciekając przez sowieckimi wyzwolicielami musieli porzucić swój majątek i wyjechać na zachód. Jak większość takich nieruchomości po II Wojnie Światowej, wille łaskawie przejęło państwo. Służyła ona, wówczas jako mieszkanie dla wielu dygnitarzy partyjnych i ówczesnej pseudo elity politycznej. Po upadku PRL w willi Claaszenów miasto Sopot dało tam siedzibę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Następnie, w 2001 budynek przystosowano i utworzono w nim muzeum .

W nawiązaniu do historii willi, najciekawszym moim zdaniem jest fakt, że podczas renowacji willi w celu utworzenia muzeum, znaleziono w niej podsłuchy. Widać, że ówczesne władze, służby lub jeszcze inni ludzie w PRL lubili podsłuchiwać. Jestem przekonany, że niewiele się zmieniło do tej pory. 


Wiedziałeś o Małym Molo w Sopocie? Nie? Sprawdź: Małe molo w Sopocie oraz… Jak zrobiłem to zdjęcie?



Ekspozycja w Muzeum Sopotu

Zbiory Muzeum Sopotu to głównie rzeczy przekazane muzeum przez mieszkańców lub miłośników Sopotu dlatego jest takie szczególne. Ludzi, którzy w jakiś sposób weszli w posiadanie rzeczy związanych z historia Sopotu i przekazali je muzeum aby odpowiednio o nie zadbało.

Wiele przedmiotów to dokumenty i fotografie związane z Sopotem. Ludzie przekazali, również wiele przedmiotów codziennego użytku, biżuterię, czy ciuchy. 

Część eksponatów przekazała Ruth Coch z domu Claaszena, pierwsza mieszkanka willi.



Zwiedzanie z przewodnikiem

To ciekawa forma zwiedzania Muzeum Sopotu. Dzięki przewodnikowi dowiadujemy się więcej o historii willi ale również Sopotu. Możemy się dowiedzieć kto mieszkał w Sopocie przed wojną i jakie były losy tych ludzi. Ekspozycja staje się nie tylko zwykłymi, starymi przedmiotami ale takimi, które mają swoją historię, zarazem.

Polecam skorzystać ze spaceru po Sopocie. Sprawdźcie stronę Muzeum Sopotu i nawiążcie kontakt aby sprawdzić czy jest taka możliwość. Willa Claaszenów to nie jedyna wspaniałą willa w Sopocie, jest ich naprawdę wiele. Mnóstwo. Przewodnik chętnie oprowadzi zarówno po ważnych dla historii Sopotu miejscach, ale i opowie ich historię. Kto je wybudował? Kto w nich mieszkał? Sopot to dosyć specyficzne miejsce jak na Polskę. Ze swoją nietypową historią i wyjątkową architekturą.


Chcesz wiedzieć czym zajmowały się plemiona zamieszkujące te tereny w około II wieku przed naszą erą? Sprawdź wpis: Osada Łowców Fok w Rzucewie – historyczny park pradawnych kultur!



Muzeum Sopotu – czy warto?

Polecam odwiedzenie strony internetowej, sprawdzenie cen i wybranie się do Muzeum Sopotu. Na pewno podczas nadmorskiego spaceru warto do muzeum, przy okazji wejść. Na razie zachęcam do przejrzenia moich zdjęć ze smatrfona, które udało mi się wykonać podczas mojej wizyty w muzeum. Jeśli chcecie zobaczyć wnętrze Muzeum Sopotu w innej, świątecznej odsłonie to zapraszam tutaj. Przy okazji zobaczycie ekspozycję „Trwałość i Użyteczność” przygotowaną w tym, właśnie muzeum.






Zobacz także:

Dyniowe Love, Rotmanka, Jesień, Gdaśk, Pruszcz Gdański
Rotmkanka to wieś granicząca z Gdańskiem i Pruszczem Gdańskim. Można powiedzieć, że jest to przykład zagospodarowania terenu pod mieszkania, dla
tapety na telefon
Udostępnij: