Buckingham Fountain, fontanna w Chicago z serialu Świat według Bundych. Grand Park.

Buckingham Fountain – fontanna z czołówki serialu Świat według Bundych

Buckingham Fountain to jeden z największych skarbów kulturowych Chicago, ale też jeden z największych jego symboli. Fontanna Buckingham utrwaliła się w wyobraźni Polaków dzięki serialowi Świat według Bundych, który cieszył się niegdyś ogromną, wręcz popularnością. Nic dziwnego, że twórcy serialu użyli nagrania z fontanną wystrzelającą ogromne ilości wody wysoko w górę. W końcu akcja serialu rozgrywa się w Chicago. Filmowcy idealnie połączyli motyw uruchamiania fontanny z muzyką, która rozpoczyna czołówkę serialu Świat według Bundych.

Fontanna ma swoją historię i oprócz udanej roli w serialu jest ważnym elementem sztuki użytkowej Chicago i jest pilnie chronionym zabytkiem. Przyjrzyjmy się, zatem tej jednej z najsłynniejszych fontann świata.


Buckingham Fountain, fontanna w Chicago z serialu Świat według Bundych. Grand Park.

Jak powstała Buckingham Fountain i skąd taka nazwa?

Na początku warto przybliżyć historię powstania tej fontanny, ale łatwiej nam będzie poznać, wpierw źródło nazwy fontanny i inspirację do jej powstania.

Wbrew temu co rzuca się na myśl słysząc pierwszy raz nazwę Buckingham Fountain nie ma ona nic wspólnego z Buckingham Palace ani z żadną inną królewską budowlą. Nazwa pochodzi, mianowicie od rodziny o nazwisku Buckingham, a dokładniej od Clarence Buckingham.

Clarence Buckingham był biznesmenem z Chicago, który osiągnął wiele osobistych sukcesów za swojego życia. Był miłośnikiem sztuki co udowadniał mieszkańcom miasta nieraz. Przez ponad dekadę, nawet b dyrektorem Instytutu Sztuki w Chicago.

Cała rodzina Buckingham była szanowana i ważna wśród społeczników miasta. Byli filantropami, prowadzili interesy i zgromadzili wokół siebie wiele biznesów ale i dóbr, nie tylko kulturowych. Po śmierci Clarence Buckingham jego siostra Kate kontynuowała działalność brata związaną ze sztuką. Powiększała kolekcje oraz przekazywała wiele dzieł m.in.: do Instytutu Sztuki.

W 1924 roku Kate Buckingham postanowiła upamiętnić brata w dosyć spektakularny sposób. Przekazała milion dolarów miastu na wybudowanie fontanny. Jak się później okazało, dosyć pokaźnej. Prace zaczęto rok później a budowę zakończono we wrześniu 1927 roku.

Symbolika związaną z Buckingham Fountain

Głównym motywem fontanny jest jezioro Michigan. Basen fontanny ma świadczyć o potędze i wielkości tego jeziora. Ludzie, wówczas jak i z resztą dziś byli pod ogromnym wrażeniem majestatu tego jeziora. Nie do końca odkryte budziło respekt przed mieszkańcami i odkrywcami. 

Stany, za to, które otaczają jezioro zostały upamiętnione w rzeźbach, które zostały posadowione bezpośrednio na fontannie. Każda para koni symbolizuje jeden stan: Illinois, Indiana, Michigan, Wisconsin.Jedna z największych fontann na świecie!

Rozmach z jakim kiedyś budowano robi wrażenie, również dziś. Do tej pory Buckingham Fountain jest jedną z największych fontann na świecie.

Średnica budowli to aż 85 metrów. Wysokość to nieco ponad 7 metrów.

Budowla składa się z trzech basenów jeden nad drugim a całość wieńczą wcześniej wspomniane rzeźby koni. 

Fontanna zawiera 134 wyrzutnie wody zasilane trzema pompami, które swoją mocą potrafią wystrzelić wodę aż na 45 metrów. Gdyby to nie zrobiła na Was wrażenia to w fontannie pływa prawie 6 milionów łotrów wody!

Całość oczywiście potrzebuje ochrony i zabezpieczenia. Niech Was nie zwiedzie łatwa dostępność fontanny i brak wszelkich barierek. Fontanna ma duże znaczenie historyczne dla miasta i mieszkańców i jest pilnie strzeżona. Lokalizacja fontanny niemal w centrum Grand Parku sprawia, że podchodzi do fontanny mnóstwo turystów. Popularyzacja fontanny na świcie przez serial „Świat według Bundych” dodatkowo przyciąga. Miasto musiało się zabezpieczyć na wypadek wandalizmu. Fontanna została wyposażona w alarm i jest monitorowana przez 24 godziny na dobę. Ostrzegam podróżników, którzy przyklejają naklejki czyichś klubów sportowych, lub innych biznesów obcych ludzi.

Wizerunek fontanny w serialu „Świat według Bundych”

Jak już wcześniej wspomniałem fontanna strzela wodą w czołówce serialu. Jak już, różnie wspomniałem fontanna strzela woda nawet na 45 metrów. Tak się składa, że twórcy serialu wykorzystali moment uruchomienia fontanny w swojej czołówce. Każdego dnia rano fontanna jest uruchamiana i towarzyszy temu mały spektakl. Przedstawienie wykorzystujące wodę, światło i muzykę jest, również powtarzane co godzinę. Dwudziestominutowy spektakl można zobaczyć od maja do października w godzinach uruchomienia pomp fontanny. Obecnie fontanna jest „czynna” od 9 rano do 22:35 ale polecam zaczerpnięcia aktualnych informacji przed podróżą.

Podsumowanie

Fontanna to jeden z symboli Chicago. Przed postawieniem Cloud Gate fontanna była zapewne największym symbolem spopularyzowanym dodatkowo przez serial „Świat według Bundych”.

Obecnie jest to jeden z obowiązkowy turystycznych spotów dla ludzi podróżujących do Chicago. Zapewne zrobienie sobie zdjęcia z fontanną, którą ludzie w Polsce kojarzą będzie fajną pamiątką. Polecam się wybrać bo nic to nie kosztuje a cały Grand Park to teren warty zwiedzenia.

Na koniec zostawiam Was ze zdjęciami, które udało mi się zrobić na szybko przy fontannie. Pozostałe miejsca w Chicago, również te w pobliżu fontanny znajdziecie pod tagiem #chicago a więcej zdjęć na Instagramku.


Buckingham Fountain, fontanna w Chicago z serialu Świat według Bundych. Grand Park.

Zobacz także:

Chicago swego czasu było synonimem gangsterki i miasta opanowanego przez grupy przestępcze. Dobrze pamiętam, gdy osoby podróżujące przekonywały mnie o
tapety na telefon
Udostępnij: