Pasterka, Góry Stołowe

Góry Stołowe – spacer po górach i ich esencja. Krótki przewodnik.

Góry Stołowe to jedne z bardziej niezwykłych i ciekawych formacji górskich na terenie naszego, kochanego kraju. W tym artykule, będziecie mogli zobaczyć dlaczego? Nie są to góry o jakiejś oszałamiającej wysokości. Dzięki temu, za to są łatwiej dostępne dla niewprawionych turystów i nie trzeba się żyłować, żeby wejść na najwyższy okoliczny szczyt.

Całe pasmo górskie to nie tylko to co znajduje się w Polsce ale również w Czechach. Administracyjnie te dwa kraje współdzielą ten cud natury i na szczęście nie musimy się martwić granicami, przynajmniej na kilka dobrych lat. W Polsce tym terenem zarządza utworzony Park Narodowy Gór Stołowych i jak w każdym parku obowiązują pewne zasady, takie jak opłaty, wytyczone szlaki i poszanowanie natury w tym zwierząt. Na wycieczkę do Gór Stołowych po polskiej części się teraz właśnie wybierzemy.


Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe

Radków

Jak w każdych górach również Góry Stołowe mają u swego podnóża małe górskie miasteczko. Tutaj jest Radków i jest to bardzo przyjemna miejscowość, dużo mniej zatłoczona niż na przykład Zakopane. Nie ma się tu co rozpisywać bo trzeba śmigać w góry. Fakt faktem jest, że w Radkowie zaczynają się już szlaki turystyczne w Góry Stołowe. Szlak niebieski, którym możemy iść na wschód do Wambierzyc, gdzie znajdują się kolejne piesze szlaki lub na południe albo zachód, gdzie możemy dojść m.in. na Szczeliniec Wielki. Idziemy szlakiem niebieskim na zachód.


Radków

Szlaki Turystyczne

Wybierając szlak wychodzący z Radkowa na zachód wybieramy najszybszą drogę do najbardziej charakterystycznych punktów Gór Stołowych. Pomijamy nudę i wybieramy crème de la crème tego miejsca. Szlak na początku nie jest zbyt ciekawy, prowadzi głównie chodnikami a nawet ulicą. Dalszy etap jest już o wiele ciekawszy, wchodzimy w wiejski teren z wydeptanymi i wyjeżdżonymi ścieżkami. Nie jest to teren dziki w stu procentach. Oprócz zabudowań gospodarczych albo nawet domów, mijamy pastwiska i łąki. Można spotkać pasące się krowy czy biegające owce. Znajdą się ławeczki czy murki do odpoczynku.

Moment przekroczenia terenu parku można łatwo zauważyć dzięki tablicom informacyjnym informującym o ścisłej ochronie tego terenu. Tak jak podczas spaceru granicą parku narodowego towarzyszą nam wcześniej wspomniane łąki, czy pola tak krajobraz leśny jest już zupełnie inny. Cały czas, natomiast wiemy, że cywilizacja jest blisko i widać ją dalej za rzadkim lasem. Już krótko po opuszczeniu Radkowa mamy szansę oglądać piękne wodospady i strumienie, chodzić lasem wśród wysokich, starych drzew czy słuchać śpiewu ptaków. Naprawdę atmosfera staje się przyjemniejsza. W lesie, również widać już pierwsze formacje skalne. Wielkie ściany wyrastające z ziemi w sąsiedztwie, których rosną wysokie drzewa pokazują jakie są Góry Stołowe i ich charakterystyka. 


Góry Stołowe

Wodospad

Wodospad

Góry Stołowe


Pasterka

Idąc z Radkowa szlakiem niebieskim i zmieniając go, następnie na żółty dochodzimy Pasterki, schroniska u podnóża Gór Stołowych. Pasterka jest takim schroniskiem do którego da się dojechać samochodem, więc tak na prawdę wycieczkę można odbyć, również z tego miejsca. Jest to równie świetne miejsce wypadowe w góry jak Radków. Niedaleko, stąd już do Czech, jak i do samego Szczelińca Wielkiego, którego z Pasterki można podziwiać. Przy dobrej pogodzie, oczywiście. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od pasterzy, którzy wiele lat temu wypasali na okolicznych łąkach owce.

Pasterka to raczej małe schronisko ale wyposażone w miejsca noclegowe oraz bufet. Dobre miejsca aby napić się kawy czy herbaty i ruszyć dalej. Samo schronisko określa się jako te na końcu świata. Z tym końcem świata to bym nie przesadzał bo jest wiele miejsc, nawet w mojej okolicy bardziej pominiętych przez cywilizację ale na pewno jest tam spokojnie i jest dosyć romantyczny klimat.

Niedaleko Schroniska w Pasterce znajduje restauracja oraz kościół.



Charakterystycznym miejscem, pewnie rozpoznawalnym przez wielu podróżników pomnik w kształcie nagrobka. Znajduje się on na łące w najbliższej okolicy schroniska. Widnieje na nim napis “Serce pozostawione w Pasterce”, a na stronie schroniska możemy przeczytać, że podarowali go przyjaciele schroniska. Czy to przyjaciele czy pozostałość po jakimś marketingowym pomyśle sprzed lat, nie wiadomo. Niemniej, jednak sam pomnik jest ładnie usytuowany na łące, z górami na horyzoncie i chyba stał się dosyć kultowym miejscem



Pasterka, Góry Stołowe

Błędne Skały

Idąc dalej na zachód, chociażby szlakiem zielonym, dojdziemy do miejsca o intrygującej nazwie Błędne Skały. Jest to najbardziej charakterystyczne miejsce całych Gór Stołowych a przynajmniej tych polskich. Z tego powodu, jest on również najbardziej uczęszczanym przez turystów. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że zwiedzanie błędnych skał jest biletowane.

Mam kilka rad, którymi się podzielę na temat tego miejsca. Mianowicie, ruch jest tam dosyć spory, wiele rodzin tam przyjeżdża i wycieczek szkolnych. Polecam, zatem podróż w Błędne Skały poza sezonem i o odpowiedniej porze, czyli rano. W południe gorącego letniego dnia jest tam naprawdę nieprzyjemnie, lepiej już zostać w knajpie w Radkowie i pić piwo.

Najważniejszą radą, jednak jest to aby nie wchodzić tam z nadwagą. Nie wiem czemu nie ma takiej informacji przed wejściem ale w niektórych miejscach jest naprawdę wąsko. Byłem tam w dosyć dobrej formie, po połówce Ironmana i przed maratonem ale momentami musiałem się dobrze spiąć. Także, pączki nie wchodźcie bo może być ciężko a ludzie idą tam strumieniem o niektórych porach. Kolejną i ostatnią radą, może dosyć dziwną jest to, że obowiązuje tam ruch jednostronny. Wydawać się to może dziwne ale wchodząc tam od strony szlaku zielonego zawitamy od końca całego szlaku wśród Błędnych Skał i możemy omyłkowo wejść pod prąd. Także, nawrotka, spacer na drugą stronę na koniec kolejki.

Ciekawostka, jest taka, że zdjęcie wśród Błędnych Skał na którym widać, również moją sylwetkę robiłem prawie godzinę. Ustawiłem aparat na statywie pod pewien kadr i moją ulubioną selfie metodą robiłem zdjęcia czekając, aż wpadnie klatka bez innych ludzi. Łatwo nie było ale podobno nawet na Mount Everest jest spory ruch turystyczny.


Błędne Skały

Szczeliniec Wielki

Wracamy na wschód. Idąc szlakiem czerwonym lub dłuższą drogą przez niebieski, zielony, następnie znów niebieski trafiamy do miejscowości Karłów, z której już rzut beretem do Szczelińca Wielkiego. To miejsce to obowiązkowy punkt wycieczki do Gór Stołowych dlatego warto go sobie wkomponować, ładnie w plan. Jest to kolejny, koło Błędnych Skał a może i nawet bardziej spektakularny wytwór natury. Tutaj możemy zobaczyć jak niezwykle układały się formacje skalne przez miliony lat i bez ingerencji ludzkiej powstały niezwykłe formacje.

Spacer po Szczelińcu Wielkim jest nieco dłuższy niż po Błędnych Skałach. Kondycyjnie nie jest to wymagający spacer w jakimkolwiek stopniu. Przewyższenia są niewielkie, Bardziej wymagający jest wejście na szczyt Szczelińca Wielkiego, trzeba pokonać schody, pewnie dla niektórych zabójcze. Generalnie, jednak wejście na Szczeliniec jak i poruszanie się już po szczycie do ciężkich przepraw zdecydowanie nie należy.

Ze szczytu Szczelińca rozpościerają się wspaniałe widoki dla których warto tam wejść. Przy dobrej pogodzie widać okoliczne łąki i pastwiska czy kolejne formacje górskie. Poruszanie się jest zupełnie bezpieczne, oczywiście dla ludzi dorosłych i w pełni sprawnych umysłowo. Utworzono wiele platform widokowych do których prowadzą schody. W bardziej grząskich miejscach wybudowano drewniane trakty, pojawiają się poręcze a wszystko jest dobrze oznaczone. Na tych bardziej eksponowanych miejscach wybudowano barierki. Z jednej strony one, trochę burzą urok, z drugiej jednak strony zabezpieczają przed przypadkowym spadnięciem.

Najważniejsza informacja o Szczelińcu Wielkim, jednak to ta, że jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych a jego wysokość to 919 m n.p.m.


Szczeliniec Wielki


Góry Stołowe



Zachód słońca

Nie ma wycieczki bez próby ataku zachodu słońca. Tym razem nie mogło być inaczej, a gdzie lepiej obserwować atak słońca jak nie ze szczytu Szczelińca Wielkiego. Na szczycie mieści się całoroczne schronisko PTTK Na Szczelińcu i tak się składa, że jest to najlepsze miejsce na obserwowanie zachodu słońca w promieniu jakichś stu kilometrów.

Samo schronisko jest wyposażone w miejsca noclegowe, oczywiście, Znajduje się tam również bufet i taras widokowy z miejscami restauracyjnymi. Zazwyczaj schroniska sprawiają raczej złe wrażenie, tak to jest jednym z moich ulubionych miejsc. Oczywiście w szczycie sezonu, w gorący dzień jest tam nie do zniesienia, ale wieczorem to wszystko się zmienia. Zaplanowałem sobie nocleg  w tym miejscu i kilka godzin odpoczynku. Regeneracja odbywała się na zasadzie jedzenia i picia. Dziewczyny z obsługi poleciły mi naleśnik, który ma być tamtejszą specjalnością i ma chyba z milion kalorii – ideolo. Pyszny, mega słodki naleśnik, popijamy piwem stawiają na nogi. Dziewczyny poczęstowały mnie jeszcze gorącą czekoladą i już w ogóle forma idzie z dymem.



Podróżnikom polecam zwrócić szczególną uwagę na to miejsce. Podróż do Szczelińca i nocleg w schronisku poza sezonem może przysporzyć wiele radości i dostarczyć tego czego szuka się w podróżach. Pięknie położony budynek na krawędzi płaskiej góry z pięknym widokiem przyćmiewa nawet chrapanie w nocy pozostałych gości, również śpiących w schronisku.

Widok ze Szczelińca na żywo możecie zobaczyć tutaj.


Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe

Powrót i konkluzja

Kończymy naszą wycieczkę zapoznawczą, pokazującą esencję Gór Stołowych. Wracając do Radkowa jednym z dostępnych szlaków na zachód możemy dalej podziwiać niezwykłe formacje skalne, wodospady czy strumienie. Na pewno podróżując w ten sposób możemy w bardzo łatwy i szybki sposób zwiedzić Góry Stołowe, może nie całe ale najciekawszą ich część. Każde z przedstawionych w tym artykule miejsce jest warte długiego marszu. Każde pozostawia w głowie ciekawe wspomnienia i piękne widoki.

Na koniec pozostawiam kilka zdjęć, które mi się ostały z tego wypadu. Zamierzam w Góry Stołowe wracać jeszcze nie raz bo jest to jedno z moich ulubionych miejsc. Wam, również polecam się tam wybrać bo moim zdaniem warto. Szczególnie poza sezonem, kiedy to nie ma tylu turystów i przeróżnych kolonii. Myślę, że może Was to miejsce zdziwić a nawet zaskoczyć.




Poniżej znajdziecie ślad GPS z opisywanego powyżej przejścia:

Radków- Schronisko Pasterka

Schronisko Pasterka – Błędne Skały

Błędne Skały – Szczeliniec Wielki





Zobacz także:

co w norwegi
Przebywać w górach nie można, niestety przebywać cały czas. Dlatego, często wspominamy góry na naszych zdjęciach. Czytamy ciekawe książki, czy
tapety na telefon
Udostępnij: