slicetool photoshop

Jak stworzyć przesuwany kolaż na Instagram?

Widzieliście już zapewne te wszystkie zdjęcia na Instagramie podzielone równo pomiędzy dwa slajdy. Prezentuje się to niezwykle interesująco a możliwość przesuwania właściwie jednego zdjęcia zatrzymuje widza przy naszym poście na dłużej. Mój Instagram puchnie od tego typu postów ostatnimi czasy. Bardzo lubię wykorzystywać kolaż na Instagram dlatego prędko mi się to nie znudzi.


Widzieliście już zapewne te wszystkie zdjęcia na Instagramie podzielone równo pomiędzy dwa slajdy. Prezentuje się to niezwykle interesująco a możliwość przesuwania właściwie jednego zdjęcia zatrzymuje widza przy naszym poście na dłużej. Mój Instagram puchnie od tego typu postów ostatnimi czasy. Bardzo lubię wykorzystywać kolaż na Instagram i prędko mi się nie znudzi.

Pokażę Wam najlepszą moim zdaniem technikę na uzyskanie takiego efektu. Wykorzystuję do tego jedno narzędzie w Photoshop. Zobaczycie jak w łatwy sposób można to zrobić przy użyciu slice tool.

Tatry z Sokolicy

Pierwszym elementem naszego posta jest wybór odpowiedniego zdjęcia. Najlepszym będzie takie, które będzie się miło oglądało w układzie panoramicznym. Ja jako przykład użyję tego, jakże wspaniałego 😉 zdjęcia z Sokolicy, które opublikowałem jako kolaż na Instagram KLIK.


Photoshop

Przede wszystkim zdjęcie musimy otworzyć w Photoshop. Narzędzie, któe będziemy wykorzystywań znajduje się w Photoshop, cały proces tworzenia postu odbędzie się właściwie w tym programie.

W pierwszy etapie zdjęcie należy odpowiednio przyciąć ponieważ obecne instagramowe trendy sprawiły, że nasze oczy najmilej przyjmują obrazy w]zaprezentowane wertykalnie w proporcjach 4×5. Gdy podzielimy nasze zjęcie na dwa slajdy w jednym instagramowym poście łatwo możemy policzyć, że potrzebujemy zdjęcia w formacie 4×8.

Wybieramy narzędzie crop tool ustawiamy w górnym panelu proporcje 5 na 8 i wybieramy część obrazka, która nam odpowiada najbardziej.

Poradnik Photoshop

Dzielenie na plasterki

Teraz wchodzimy w ciekawszy etap tworzenia naszego wspaniałego posta. Narzędzie crop tool znajdujące się w menu fotoszopa musimy zamienić narzędziem slice, które w polskiej wersji oprogramowania nazywa się odcięcie. Ciekawostka polega na tym, że narzędzie, którego szukamy jest ukryte pod narzędziem crop. Na tym etapie klikamy prawym przyciskiem myszy w narzędzie crop i wybieramy narzędzie slice, które jest trzecim od góry.


Przy użyciu tego narzędzia

obejmujemy polem cały nasz obrazek.


W tym momencie zastosujemy bez wątpienia pewną magiczną technikę. Prawym przyciskiem myszy klikamy na nasz obrazek, który teoretycznie jest pocięty na jeden, spójny kawałek i w polu „divide vertically into” wpisujemy 2. To jest właściwie, esencja całej naszej pracy. Tak przygotowane zdjęcie w Photoshop możemy zapisać w dwóch osobnych plikach i opublikować na Instagramie.

Kolaż na Instagram

W celu zapisania zdjęcia wybieramy File, następnie Save for web. W pierwszym kroku zmniejszamy sobie pogląd naszego kolaży i zwinnym ruchem komputerowej myszy zaznaczamy obie części obrazu. Instagram przechowuje wszystkie zdjęcia w rozdzielczości maksymalnej 1350×1080 pikseli. Wybieramy, zatem rozdzielczość na krótszym boku, który w Instagramie będzie dłuższym bokiem 1350 pikseli i zapisujemy nasze zdjęcie na chmurze lub na dysku.

Kolaż na Instagram

Dodatkowo

W celu dopełnienia naszego niezwykłego posta możemy obrócić nasz obraz o 90 stopni i opublikować dodatkowo całe nasze zdjęcie w jednym slajdzie. Wybieramy nowy projekt i wpisujemy taką rozdzielczość w której Instagram przyjmuje zdjęcia tj; 1350×1080 pikseli. Wracamy do naszego zdjęcia z Sokolicy i kardujemy w poziomie tym razem w proporcjach obrazu 5×4. Przesuwamy nasze wspaniałe zdjęcie do nowego projektu w proporcjach 5×4 i upuszczamy. W tym momencie najlepiej wybrać menu Edit, następnie Transfrom i wybrać Rotate 90° counter clockwise i zmniejszyć nasze obrócone zdjęcie, aby pasowało do nowego projektu.

Kolaż na Instagram
Kolaż na Instagram

Po całej tej złożonej operacji mamy trzy osobne pliki, które możemy dodać jako jeden post na Instagram. Całość przy szybkim komputerze nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Na pewno taki post zaskoczy znajomych i pozostałych obserwujących. Warto to wypróbować. Odwiedź mój Instagram, żeby zobaczyć jak prezentuje się to zdjęcie z Sokolicy i koniecznie próbuj nowych rzeczy. Kreatywność to ciągły rozwój, do samego końca.

Niedługo przygotuję wpis o tym jak przygotować kolaż na Instagram z większej ilości slajdów. Nawet dziesięciu, dlatego będzie trzeba wykorzystać większej ilości zdjęć. To będzie z pewnością jeszcze bardziej ciekawe!Zobacz także:

VERO True Social
Kolejne zmiany na Instagramie doprowadziły do tego, że wielu fotografów straciło zapał publikacji i od aplikacji chciałoby się odsunąć. Nie
tapety na telefon
Udostępnij: