Kontenery w Gdyni

Zwiedzamy Port Gdynia! Nabrzeże Bułgarskie.

Gdynia to miasto portowe, bez dwóch zdań! Od wielu lat toczy się tu koegzystencja między życiem codziennym, turystyką i przemysłem portowym. Wokół tego, właśnie przemysłu powstało wiele innych przedsiębiorstw z wielu pobocznych gałęzi gospodarki. Wybudowany wiele lat temu port przechodzi kolejne przemiany aby dostosować się do coraz szybszego rozwoju gospodarek wiata. Czy inżynierowie z lat dwudziestych przewidywali w najśmielszych oczekiwaniach, że Gdynia rozrośnie się do tych rozmiarów? Z początku, na pewno nie. Jednak, to oni sprawili, że Port Gdynia jest rdzeniem, tego dużego, obecnie miasta. Wielu mieszkańców czerpie korzyści z istnienia portu. Robiąc tu interesy lub pracując. Niestety, znakomita większość portu nie jest dostępna osobom postronnym a co za tym idzie, niemożliwe jest zwiedzanie portu. Spróbujmy, zatem wejść do niedostępny na co dzień części portu aby sprawdzić jak wygląda praca w porcie.


Port Gdynia

Port Gdynia

Widok na port z Estakady Kwiatkowskiego w Gdyni jest jednym z bardziej charakterystycznych widoków. Mieszkańcy, często wspominają, to jako najpiękniejszy widok w ich mieście. Rzeczywiście jadąc estakadą nie sposób nie zwrócić wzroku w stronę portu i wystających wysoko suwnic, żurawi i kontenerowych stacków. Widok nadający się na pocztówkę, który trochę osładza oczekiwanie w korku, tak często występującym na Estakadzie Kwiatkowskiego.

W takim momencie, ci którzy w porcie nie pracują zastanawiają się, jak to jest tam na dole, przy kontenerach? Jak już wspomniałem, osobom postronnym nie jest łatwo tam sobie tak po prostu wejść. Na szczęście Port Gdynia przeprowadza akcje wizerunkowo – promocyjne, podczas których do pewnych części portu można wejść. Myślę, że opiszę ich kilka na tym bloku, także obserwujcie czujnie.

Tym razem udało mi się wejść dzięki, oczywiście działowi marketingu Portu Gdynia oraz IgersGdansk, z którymi jakoś łatwiej w ciekawe miejsca się dostać. Współpraca odbywała się kilkukrotnie ale tym razem zobaczyliśmy najciekawsza część portu.Nabrzeże Bułgarskie

Ta najciekawsza część portu, w bezpośrednim sąsiedztwie Estakady Kwiatkowskiego to Nabrzeże Bułgarskie. To one jest widoczne każdemu podróżującemu na Opener Festival. To tutaj są dokonywane przeładunki zarówno kontenerów jak i inne ruchy portowe. Podobnie, jak w całym porcie ale tutaj, to widać wszystko najlepiej. 


Kontenery

Hutchison Ports

Nabrzeże Bułgarskie jest obecnie zarządzane przez firmę Hutchison Ports. Firma zarządzająca portami na, niemal całym świecie. W Gdyni obecna od 2005 roku do tej pory dokonała wielu inwestycji. Nie da się ukryć, że inwestycje te, zmieniły Port Gdynia w stopniu znaczącym i zauważalnym gołym okiem. Nawet z Estakady.

Firma podczas swojego okresu działania w Gdyni przekształciła tereny stoczniowe w nowoczesny terminal, którym jest obecnie. Wydajność terminala wzrastała co roku i zdaje się, że przekracza 5 mln TEU, czyli podstawowej jednostki kontenerowej, wyrażonej dwudziesto – stopowym kontenerem.

Zakres działalności terminala to obecnie:

 • przeładunki kontenerów obsługujące transport zarówno morski, drogowy oraz kolejowy
 • składowanie
 • formowanie i rozformowywanie kontenerów
 • cumowanie
 • wynajem powierzchni biurowych
 • przeładunek ciężkich ładunków własnym sprzętem do 100 ton.

 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia
 • Port Gdynia

Zwiedzanie

Odnośnie zwiedzania warto wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa panujących w tego typu zakładach. Samo wejście wymaga wyrobienia przepustki, niektórzy mogą to znać z wojska. W wojsku nie jest łatwo, tutaj lepiej. Poruszanie się po porcie również nie jest dobrowolne. Wszystko odbywa się w obecności ochrony portowe oraz przewodnika. Osoby z działu marketingu firmy Hutchison Ports i Port Gdynia. Przemieszczamy się, równiej nie pieszo a autokarem. Bynajmniej nie z wygody a ze względów bezpieczeństwa, właśnie. Kamizelki i kaski to absolutny obowiązek.

Po wjechaniu przez bramę od razu możemy zobaczyć coś innego niż z Estakady Kwiatkowskiego. Kontenerowe stacki ogląda się nie z góry a z dołu i trzeba przyznać, że robią wrażenie. Z boku można obserwować ruchu portowe wykonywane przy użyciu ciągników z ramami, dźwigów i suwnic. Widać, że praca w porcie wre, przy okazji rozładunku i załadunku statku.

Dzięki przewodnikom można się dowiedzieć kilka ciekawostek odnośnie pracy w porcie. Zarówno dla mieszkańców Trójmiasta ta tematyka może być ciekawa.Co można zobaczy w Porcie Gdynia?

Przede wszystkim, można obserwować wspomniane już wcześniej życie w porcie. Ruch kontenerów oraz pracę ciągników siodłowych i statków.

Z Nabrzeża Bułgarskiego można zaobserwować również Nabrzeże Helskie znajdujące się naprzeciwko, obłożone soczyście kontenerami MSC. Trochę dalej widać również Nabrzeże Oksywskie a zaraz obok nabrzeża Bułgarskiego – Nabrzeże Dokowe. Patrząc przez basen portowy robi się to z pewnej odległości ale i tak taki widok jest ciekawszy niż z estakady. Dla mieszkańców gdyńskiego Obłuża ciekawe będzie to co widać za Nabrzeżem Helskim i Oksywskie, mianowicie ich dzielnicę – Obłuże.

Tłem do świetnych zdjęć mogą być kolorowe kontenery składowane na nabrzeżu, dlatego nie ukrywam, że temat jest dosyć chwytliwy i sesja w takim miejscu to nie lada gratka. Samochód z kontenerami w tle albo sesja lifestyle to coś, co chciałby mieć na końce każdy fotograf. Nie wspominając od sesji małżeńskiej w tak wyjątkowym miejscu. Podobnie jak sesja na bursztynowym Stadionie Gdańskim.

Tlem.do interesujących zdjęć w porcie mogą być nie tylko kontenery. Jak się okazuje ziemia też. Spójrzcie na to zdjęcie, które wykonała mi Pani z Pomeranii


Fot.: Klaudia Połom

Konkluzja

Na pewno ciekawie jest zobaczyć to wszystko od środka. Ci, którzy w porcie pracują pewnie są tymi widokami nasycenia. Dla wszystkich innych może to być ciekawe doświadczenie. Mieszkańcy Gdyni są szczególnie dumni ze swojego portu, mimo słów krytyki z wielu stron.

Jak zwykle zostawiam Was ze zdjęciami, których w porcie zrobiłem mnóstwo. Tak to jest w takim fotogenicznym miejscu, że praktycznie foci się samo. Na dodatek wychodzi jak w Wrocławskich Neonach albo Orłowie


Kontenery


Port Gdynia


Stena LinePort Gdynia

Port Gdynia

Kontenery MSC

Kontenery w Gdyni

Kontenery MSC


Kontenery

Kontenery tło

 • Port Gdynia
 • Port Gdynia

Kontenery


Dźwig portowy


Kontenery w Gdynii


Kontenery w Gdynii

Zobacz także:

sanatorium-zdrowie
Gdyńskie Orłowo to miejsce szczególne dla mieszkańców całego Trójmiasta. Niezwykle klimatyczna plaża z molo i przepięknym widokiem na klif i
tapety na telefon
Udostępnij: